Відмова від батьківства

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

Відмова від батьківства

Час прочитання: 3 хв.

Чи можна відмовитись від батьківства в Україні? Цим питанням хоч раз, але задавались громадяни, які мали свої причини на відмову від виконання своїх батьківських обов’язків.

В чому і вбачається актуальність обраної тематики на сьогодні.

А тому у цій статті ми поговоримо про особливості відмови від батьківства з урахуванням чинних нормативно-правових актів України.

Які існують підстави відмови від батьківства?

На сьогодні в Україні відмовитись від батьківства неможливо, оскільки законодавство містить лише чіткий перелік підстав за яких особи можуть бути позбавлені своїх батьківських прав виключно в судовому порядку, а саме (ст. 164 СКУ):

  • у разі, якщо громадяни без наявної поважної на це причини, не забрали свою дитину із пологового будинку або іншого закладу охорони здоровʼя, а також протягом 6 місяців не надавали дитині належного батьківського піклування;
  • у разі, якщо громадяни навмисно ухиляються від виконання своїх батьківських обовʼязків, які закріплені в СКУ, а також не сприяють їй в отриманні повної загальної середньої освіти;
  • у разі, якщо громадяни поводяться з дитиною жорстоко, шляхом застосування різних видів насильства (економічного, психологічного, фізичного, застосовують неналежні методи виховання тощо);
  • у разі, якщо громадяни мають будь-яку залежність, в тому числі ігрову, алкогольну, наркотичну. Крім цього, вона повинна бути підтверджена відповідними довідками із закладів охорони здоровʼя;
  • у разі, якщо громадяни займаються будь-якими видами експлуатації дитини (до прикладу, залучають її до важкої праці, змушують вступати в ранні статеві відносини, примушують до здійснення злочинів, або жебракування чи бродяжництва тощо);
  • у разі, якщо громадяни були засуджені за скоєння умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Крім цього, також батько дитини має право оспорювати факт свого батьківства шляхом подачі відповідної заяви до судових органів влади про його виключення як батька із актового запису про народження дитини.

Важливо! Варто зазначити, що позбавити батьківських прав можна особу лише у судовому порядку. Крім того, позбавити батьківських прав можуть як щодо однієї дитини, так і всіх інших біологічних дітей громадян.

Які наслідки для громадян, якщо їх позбавили батьківських прав?

Якщо батьків було позбавлено їх батьківських прав щодо дитини на підставі судового рішення, то їхні сімейні відносини в принципі припиняються.

Такі особи не можуть: виховувати дитину, бути її законними представниками у різних інституціях, вони позбавляються пільг та державної допомоги, що була призначена на дитину, бути спадкоємцями після смерті дитини тощо.

Отже, громадяни позбавляються різних особистих немайнових та майнових прав щодо дитини.

Важливо! У разі, якщо осіб позбавили батьківських прав, то вони не звільняються від обовʼязку утримувати дитину (сплачувати аліменти) до досягнення нею повноліття (18 років). Такий обовʼязок може бути припинений лише у разі встановлення опіки чи усиновлення дитини.

Якщо у вас залишились питання щодо відмови від батьківства, то звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда досвідчених фахівців надасть вам всі вичерпні відповіді під час консультацій в сфері спадкового права України, оскільки ми розуміємось на його проблематиці. Не зволікайте та звертайтесь саме до нас!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація