Відкриття кримінальної справи по боржнику (по шахрайству)

«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Відкриття кримінальної справи по боржнику (по шахрайству)

Час прочитання: 4 хв.

Відкриття кримінальної справи по боржнику (по шахрайству) є одним із досить діючих методів стягнення заборгованості з боржника, зокрема, коли останній категорично відмовляється повертати борг, або взагалі заперечує факт наявності боргу.

Також відкриття кримінальної справи по боржнику за фактом шахрайства практикується, коли відсутні належні боргові документи, а боржник відмовляється повертати борг.

У такому разі відкриття кримінальної справи по боржнику (по шахрайству) є одним із інструментів, наданих законом, який при правильному використанні дає добрі результати. Такий метод стягнення заборгованості використовується поруч із такими методами як звернення з позовом до суду, накладення виконавчого напису нотаріуса.

Мета відкриття кримінальної справи по боржнику за фактом шахрайства

Безумовно основною метою відкриття кримінальної справи по боржнику за фактом шахрайства є спонукання боржника до повернення отриманих раніше коштів. Природно, що, коли боржнику нема чим розрахуватися з кредитором чи кредитору недостатньо повернення коштів, у такому разі метою відкриття кримінальної справи по боржнику за фактом шахрайства також буде притягнення боржника до кримінальної відповідальності з подальшим покаранням, визначеним судом.

Варто зазначити, що реальне притягнення боржника до кримінальної відповідальності з подальшим винесенням вироку, яким визначається міра покарання, на сьогоднішній день радше рідкість, ніж практика, у зв'язку з певною складністю у доведенні провини боржника за ст.190 Кримінального кодексу України «Шахрайство».

Саме тому відкриття кримінальної справи по боржнику за фактом шахрайства є інструментом спонукання боржника до повернення отриманих раніше коштів під страхом настання негативних наслідків у вигляді вироку у кримінальній справі.

При правильному використанні відкрита кримінальна справа щодо боржника дає хороші результати при стягненні заборгованості, особливо, коли відсутні боргові документи.

Чи важко відкрити кримінальну справу щодо боржника по факту шахрайства?

Здавалося б, у відкритті кримінальної справи щодо боржника за фактом шахрайства немає нічого складного. Справді, згідно з чинним кримінальним процесуальним законодавством слідчий або прокурор зобов'язаний прийняти заяву про кримінальний злочин та протягом 24 годин внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) та невідкладно розпочати досудове розслідування. Такі положення описані у ст.214 Кримінального процесуального кодексу України.

Разом з тим, як показує практика, домогтися реального внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), тобто відкрити кримінальну справу, є реально проблематичним щодо тяжких злочинів, не кажучи вже про шахрайство.

Викликана така ситуація великою завантаженістю правоохоронної системи через некомплект у лавах правоохоронців, і, відповідно, небажанням розслідувати кримінальні справи з складом злочину, який важко довести.

При поводженні із заявою за фактом шахрайства пересічний громадянин із ймовірністю в 90% зіткнеться з формальною відмовою правоохоронного органу від порушення кримінальної справи за фактом шахрайства, наприклад, за розпискою, у зв’язку із наявністю цивільно-правових відносин. Простіше кажучи, правоохоронний орган, не проводячи розслідування, встановить відсутність у діях боржника складу кримінального правопорушення. Чи правильно це? Питання риторичне…

Простіше кажучи, звичайній людині, яка незнайома з кримінальним процесуальним законодавством та особливостями розслідування економічних злочинів, вкрай складно домогтися відкриття кримінальної справи по боржнику по факту шахрайства.

Роль адвоката у відкритті кримінальної справи щодо боржника з шахрайства

Адвокату, який практикує у кримінальному процесі, не складе великих труднощів домогтися відкриття кримінальної справи по боржнику по факту шахрайства, а також, надалі, його супроводжувати таку справу на користь кредитора, який є потерпілим від злочину.

На початковому етапі важливо правильно скласти заяву про кримінальне правопорушення, що включає детальний опис подій у хронологічному порядку, опис об'єктивної сторони злочинних діянь, місця та способу заволодіння майном (грошима) потерпілого, попередньої правової кваліфікації злочинних діянь.

Важливо пам'ятати, що не будь-яка заява є заявою про злочин. На форму та суть заяви про злочин надалі звертає особливу увагу слідчий суддя, який розглядатиме скаргу на бездіяльність слідчого або прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР.

Власне кажучи, такою дією, після подання заяви до правоохоронного органу, що буде здійснено адвокатом для відкриття кримінальної справи по боржнику по факту шахрайства, буде звернення до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність слідчого за фактом невнесення відомостей до ЄРДР на підставі заяви про злочин, раніше поданої адвокатом.

Статистика каже, що основна маса таких скарг задовольняється судом, внаслідок чого слідчий орган зобов'язують внести відомості до ЄРДР, тобто відкрити кримінальну справу, що надалі дозволить ефективно взаємодіяти з боржником з метою повернення коштів.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація