Верховний Суд отримав можливість звертатись до Європейського суду з прав людини для консультацій

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Верховний Суд отримав можливість звертатись до Європейського суду з прав людини для консультацій

Час прочитання: 1 хв.

1 серпня 2018 року вступив у дію Протокол № 16 до Європейської конвенції з прав людини, що дозволяє національним судам отримувати у ЄСПЛ консультації у справах про захист прав людини. Даний документ дозволяє національним судам та трибуналам цих країн звертатися до ЄСПЛ з клопотаннями про надання їм консультативних висновків щодо тлумаченням та застосуванням прав і свобод, встановлених Європейською конвенцією та її протоколами.

Варто зазначити, що звертатися за консультаціями моє можливість лише одна найвища судова інстанція в державі. В Україні це право може використовувати Верховний Суд. Також істотною умовою для реалізації такого права є те, що суди можуть просити про надання консультації лише у справах, які перебувають у їхньому провадженні.

На практиці ж, це буде виглядати наступним чином: під час касаційного оскарження рішень судів першої та апеляційної інстанцій, касаційна інстанція, в разі необхідності, звертається за роз’ясненням/ консультацією до ЄСПЛ стосовно застосування норм Конвенції, який, в свою чергу, такі консультації надає. Однак не відомо чи такі консультації будуть у загальному доступі та зможуть використовуватись при зверненні до судів всіх інстанцій, чи будуть «закритого» та індивідуального типу, виключно для користування колегією суддів касаційної інстанції.

Однак важливим нюансом є те, що ЄСПЛ залишив за собою право визначати чи надавати консультацію чи ні. Крім того, ЄСПЛ встановив, що звернення національного суду повинне містити відповідну правову та фактологічну інформацію щодо справи, яка розглядається.

Для довідки - протокол № 16 Україна ратифікувала у жовтні 2017 році. Було визначено, що з 1 серпня документ набирає сили у відношенні всіх сторін, що підписали і ратифікували його. Окрім України, це Албанія, Вірменія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Литва, Сан Марино та Словенія.

Автор: Анатолій Перепельченко, заступник керуючого партнера ЮК «Приходько та партнери»

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація