ВЕЛИКА ПАЛАТА ВСУ РОЗ’ЯСНИЛА ПОРЯДОК ЗАСТОСУВАННЯ ЗАКОНУ УКРАЇНИ № 838-VIII («ЗАКОН САВЧЕНКО»)

«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

ВЕЛИКА ПАЛАТА ВСУ РОЗ’ЯСНИЛА ПОРЯДОК ЗАСТОСУВАННЯ ЗАКОНУ УКРАЇНИ № 838-VIII («ЗАКОН САВЧЕНКО»)

Час прочитання: 2 хв.

29 серпня 2018 року Велика палата Верховного Суду України поставила жирну крапку в питанні застосування Закону № 838-VIII або так званого «закону Савченко», згідно з яким один день тримання під вартою під час досудового розслідування прирівнюється до двох днів відбування покарання.

Нагадаємо, до 24 грудня 2015 року ч. 5 ст. 72 Кримінального кодексу передбачала, що в разі засудження особи до позбавлення волі на строк його попереднього ув'язнення зараховувався в строк відбування покарання день за день.

Пізніше, після прийняття Закону № 838-VIII, правила змінилися: один день попереднього ув'язнення прирівняли до двох днів позбавлення волі. Але вже 21 червня 2017 року законодавець вирішив повернутися до первісної редакції статті: «Попереднє ув'язнення зараховується судом у строк покарання у разі засудження до позбавлення волі день за день або за правилами, передбаченими в частині першій цієї статті. При призначенні покарань, не зазначених у частині першій цієї статті, суд, враховуючи попереднє ув'язнення, може пом'якшити покарання або повністю звільнити засудженого від його відбування ».

Такі законодавчі зміни викликали подив - питання щодо дії кримінального закону в часі став одним з найбільш дискусійних серед практиків і теоретиків.

Цю проблему дозволила Велика палата ВС у справі № 663/537/17.

Так, один день в СІЗО прирівнюється до двох днів відбування покарання у виправних установах ГДПВІН України (колонії), якщо особа вчинила злочин:

- в період з 24 грудня 2015 року до 20 червня 2017 роки;

- до 24 грудня 2015 року (у цьому випадку закон має зворотну силу, оскільки поліпшує становище засудженого);

- до 20 червня (включно) і особа утримували під вартою після 21 червня 2017 року, тобто після вступу в силу Закону №2046-VIII (в цьому випадку якщо норма має ультраактівное дію в часі, тобто продовжує свою дію і після втрати законної сили).

«Застосування в таких випадках Закону №2046-VIII є неправильним, оскільки його зворотну дію погіршує становище особи, а це, відповідно до ч. 2 ст. 5 КК, не допускається », - наголошується в постанові БП ЗС від 29 серпня 2018 року.

Разом з тим термін досудового утримання під вартою зараховувався в строк відбування покарання день за день в разі, якщо особа вчинила злочин, починаючи з 21 червня 2017 року (включно).

Нагадаємо, раніше Велика палата ВСУ постановила, що вирішуючи питання про те, який редакцією ч. 5 ст. 72 КК України слід керуватися, необхідно застосовувати правила дії в часі закону України про кримінальну відповідальність, а не правила дії в часі кримінального процесуального закону.

Крім того, ще до роз'яснення великий Палати ВСУ, в червні 2018 року по кримінальній виробництву на підставі вищевикладених обставин, адвокатом-партнером АБ «Prikhodko & Partners» Божок Д.В., була подана апеляція на вирок Дніпровського районного суду міста Києва від 30.05.2018 року.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація