УСУНЕННЯ СПАДКОЄМЦІВ ВІД ПРАВА НА СПАДКУВАННЯ

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

УСУНЕННЯ СПАДКОЄМЦІВ ВІД ПРАВА НА СПАДКУВАННЯ

Час прочитання: 3 хв.

Усунення спадкоємців від права на спадкування є актуальною тематикою у галузі цивільного права та спадкового права. Це питання може виникнути в різних ситуаціях, наприклад, коли є сумнів щодо правомірності права спадкоємців на спадкове майно або якщо вони вчинили певні дії, що виключають їх право на спадок. Оскільки спадкове право є складною та багатоаспектною галуззю права, усунення спадкоємців від права на спадкове майно може потребувати глибокого розуміння законодавства та cудової практики.

Крім того, такі ситуації можуть потребувати участі суду для вирішення спорів щодо спадкування та права на спадкове майно. У цій статті ми розглянемо: хто усувається від права на спадкування, кого не можна позбавити спадщини, коли втрачається право на спадщину, що не входить до складу спадщини.

Хто усувається від права на спадкування? 

       Цивільним кодексом передбачається у яких ситуаціях, особи не можуть бути спадкоємцями:

  • перш за все, це стосується тих, хто намагався позбавити життя спадкодавця або намагався вчинити замах на його життя. Такі особи не мають права спадкувати майно. Проте в цьому правилі є виняток, якщо спадкодавець знав, про ці обставини і всеодно призначив таку людину своїм спадкоємцем, то вона може мати право на спадщину.
  • якщо особи навмисно заважали скласти спадкодавцю заповіт або хотіли його змінити на свою користь або інших осіб;
  • якщо під час відкриття спадщини батьки, які були позбавлені батьківських прав, не поновлювали їх, то вони також не мають права на успадкування майна;
  • рішенням суду може бути передбачено, що особи, які мали обов’язок утримувати спадкодавця та не виконували його належним чином, не мають права на спадщину;
  • якщо шлюб між спадкоємцями є недійсним або визнаним таким за рішенням суду, то такі особи не мають права на спадщину. Однак, якщо шлюб визнаний недійсним після смерті одного з подружжя, то за другим із подружжя, який не знав про це до реєстрації шлюбу, суд може визнати право на спадщину в майні, яке було набуте ними за час шлюбу.

Зазначені положення поширюються на всіх спадкоємців, без винятків.

Кого не можна позбавити спадщини? 

Особи, які мають обов’язкову частку у спадщині не можуть бути позбавлені спадкування. До такого переліку осіб входять: малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують майно, незалежно від того, що передбачено заповітом, а саме – половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Коли втрачається право на спадщину?

Спадкоємець має 10 місяців (зазвичай 6 місяців під час воєнного стану) з дня відкриття спадщини, щоб звернутись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Якщо він не звернувся до нотаріуса протягом цього строку, то отримає відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину. Однак суд може надати додатковий строк для прийняття спадщини, якщо причини його пропуску були поважними, тобто пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця щодо подання заяви.

Що не входить до складу спадщини?

Цивільний кодекс передбачає, що до складу спадщини не входять:

  • права, які пов’язані із особистістю людини (право на життя, охорону здоровʼя, таємницю листування, свободу та особисту недоторканність тощо);
  • права, що надають можливість вступити до товариства або об’єднання громадян;
  • права пов’язані з відшкодуванням шкоди, яка була нанесена здоров’ю особи, а також прав на соціальну допомогу, аліменти, пенсію та інші виплати, які передбачені законом.
  • права та обов'язки особи як кредитора або боржника, які передбачені статтею 608 Цивільного кодексу України.

Якщо вам потрібна юридична допомога або консультація в питанні усунення спадкоємців, які мають права на спадкування, від права на спадкове майно, то зверніться до адвокатського бюро "Приходько та партнери". Це професійна команда адвокатів з багаторічним досвідом роботи в різних сферах права. Вони нададуть вам кваліфіковану юридичну допомогу, а також підготують всі необхідні документи у сфері спадкового права для звернення до судової влади. А тому не зволікайте та звертайтесь до перевірених фахівців!

 

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація