E-mail
mykolaieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+380930074405

Адвокат - проектний партнер, експерт сімейної практики

Зв'язатися зараз

УМОВИ ДЛЯ ВИЗНАННЯ РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ФІКТИВНИМ. ОГЛЯД СУДОВОЇ ПРАКТИКИ

 Необхідною умовою для визнання розірвання шлюбу фіктивним є не лише спільне проживання колишнього подружжя, а проживання саме однією сім`єю.

 До такого висновку прийшов Херсонський міський суд Херсонської області. В своєму рішенні суд зазначив, що дії подружжя мають бути спрямовані саме на реалізацію функції сім`ї та мати не меті шлюбні відносини.

Суть справи

 Жінка перебувала у шлюбі з чоловіком з 1971 року, вони постійно проживали разом та вели спільне господарство. Через 18 років шлюбного життя фіктивно розірвали шлюб. Подружжю довелось розлучитись, оскільки це був єдиний шлях, щоб не втратити квартиру, в якій проживала мати дружини. Для оформлення майнових прав на квартиру, потрібно було зареєструвати своє місце проживання разом з матір’ю, а наявність шлюбу цьому перешкоджало. Після розірвання шлюбу вони з чоловіком жили разом та вели спільне господарство. Та чоловік помер і залишив за собою спадщину у вигляді пенсії на рахунку в банку, а тому, маючи бажання отримати доступ до грошей чоловіка, жінка звернулась до суду з позовом про визнання розірвання шлюбу фіктивним.

 Позивач послалась на те, що після розірвання шлюбу вони зі своїм чоловіком проживали разом. Проте суд не взяв вказані обставини до уваги та відмовив в задоволенні позову.

≡ Підстави для відмови у визнанні розірвання шлюбу фіктивним

 Суд прийшов до висновку, що оскільки особа померла, то неможливо встановити її наміри при розірванні шлюбу. З моменту розлучення до смерті чоловіка минуло більше 30 років, а за життя чоловіка жінка не намагалася офіційно відновити шлюбні відносини або визнати розірвання шлюбу фіктивним.

 Суд не визнав належними доказами ані показання свідків сусідів позивача, які підтвердили факт спільного проживання, ані акт обстеження квартири, яким було встановлено спільне проживання та ведення господарства. Не взято до уваги судом також спільні фотознімки позивача з її чоловіком, медичні висновки, факт реєстрації за однією адресою.

 З приводу показання свідків суд зазначив, що вони не доводять фіктивний характер шлюбу, а суб`єктивні судження про проживання осіб разом не є беззаперечним доказом наявності шлюбних відносин та ведення спільного господарства.

 Акт обстеження квартири судом не взято до уваги, оскільки обстеження відбулося більше ніж через півроку після смерті чоловіка, а відомості зазначені в акті зроблено зі слів сусідів.

 З фотознімків достовірно не відомо, хто на них зображений, не встановлено дати, коли зроблені вказані фотознімки.
Згідно висновку суду, реєстрація за однією адресою беззаперечно не свідчить про наявність шлюбних стосунків між позивачем та її чоловіком, а з медичних документів неможливо встановити наявність або відсутність подружніх стосунків, оскільки вони свідчать тільки про стан здоров`я.

 Таким чином, під час судового розгляду важливо довести, що на момент розірвання шлюбу жінка з чоловіком не мали намір фактично розірвати шлюб, та надати беззаперечні цьому докази. Оскільки чоловік помер, то його намір розірвання шлюбу встановити неможливо.

Висновок

Причин, за яких вчиняються фіктивні правочини може бути безліч. І укладаючи такі правочини, люди часто недооцінюють наслідки, які в результаті можуть настати. А судова практика свідчить про те, що довести фіктивність намірів вкрай важко. Протягом життя обставини можуть змінюватись незалежно від власної волі, тому приймаючи юридично значущі рішення, потрібно оцінювати та зважувати всі ризики, які можуть в наслідок цього настати, що нереально зробити без допомоги досвідченого адвоката.

Посилання на судове рішення

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація