Укладаємо договір з ТОВ: як дізнатися, чи вправі ваш контрагент його укладати?

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

Укладаємо договір з ТОВ: як дізнатися, чи вправі ваш контрагент його укладати?

Час прочитання: 4 хв.

Закон про ТОВ породжує питання не тільки, власне, для ТОВ, а й для їхніх контрагентів.

Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р № 2275-VIII.

Ви, мабуть, пам'ятаєте, що для укладення ТОВ угоди, предмет якої перевищує 50% вартості чистих активів за станом на кінець попереднього кварталу, потрібно обов'язкова згода загальних зборів ** (ч. 2 ст. 44 Закону про ТОВ). Причому це важливо не тільки, власне, для ТОВ, а й для його контрагента - т. Е. В даному випадку для вас (в тому числі якщо ваша компанія теж ТОВ). І хоча Закон про ТОВ не зобов'язує вас перевіряти ваших контрагентів -ТОВ, робити це по факту все ж доведеться. Адже якщо ваш контрагент порушить зазначені вимоги, то ваш з ним договір можуть визнати недійсним в судовому порядку (на жаль, подати такий позов можуть і податківці).

При цьому якщо в такому договорі ваша компанія виступала покупцем і вже встигла відбити по ньому витрати і податковий кредит, то контролери з високою ймовірністю знімуть і витрати, і податковий кредит. В результаті ваша компанія буде нести втрати - навіть незважаючи на те, що безпосередньо вона ніяких порушень не допустила.
В теорії ДФС не повинна в таких випадках знімати витрати (адже витрати відображаються за правилами бухгалтерського обліку, і компанія їх за фактом понесла), але виходячи з практики податкових перевірок, контролери будуть це робити.
Таким чином, якщо ви укладаєте договір з ТОВ, ви повинні переконатися, що ваш контрагент зазначені вимоги до вартості чистих активів дотримується.
Предмет договору не перевищує 50% чистих активів - яким документом контрагент -ТОВ зможе це підтвердити?
Дані відомості ви можете отримати з його фінансової звітності. При цьому:
- бухгалтерська довідка для даної мети гарантій не дає. Адже якщо виявиться, що в ній зазначена помилкова інформація, від зазначених вище негативних наслідків вас це, на жаль, не врятує. Тому безпечніше (в першу чергу для себе) все-таки запитувати у контрагента копію фінансової звітності. Якщо контрагент готовий дати вам тільки довідку, і в ній зазначена правдива інформація, будь-які негативні наслідки вам в разі укладення з ним договору не погрожував, тобто в цьому випадку багато залежить від довіри.

Скажете, що для таких запитів немає правових підстав?
А ось і є. Адже з відносно недавнього часу Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» наказує, що фінансова звітність компаній не є комерційною таємницею, не є конфіденційною інформацією і не відноситься до інформації з обмеженим доступом. Більш того, Закон прямо вказує, що підприємства зобов'язані надавати копії фінансової звітності за запитом юридичних і фізичних осіб в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації». З цією метою підходить фінансова звітність тільки за станом на кінець попереднього кварталу - в розрахунку від дати укладення договору, а не від дати здійснення операції. Сама операція може здійснюватися і пізніше - причому повторно отримувати дані про чисті активи не потрібно (навіть незважаючи на те, що на дату здійснення операції розмір чистих активів контрагента можуть зменшитися).
Рамковий договір поставки / виконання робіт / надання послуг і додаткові угоди до нього: досить лише згоди на рамковий договір?
На практиці сторони часто укладають рамкові договори, в яких фіксують лише загальні умови, терміни, відповідальність і т. П. При цьому конкретний склад і вартість товарів / робіт / послуг вказуються в додаткових угодах до таких договорів. У цьому випадку на укладення такого рамкового договору згоду загальних зборів отримувати не обов'язково (якщо в ньому не зафіксована сума операції).

Але під додаткові угоди, в яких будуть фігурувати конкретні числа, така згода отримувати вже доведеться - причому під кожне (звичайно, якщо згаданий вище критерій чистих активів цього вимагає).
І навпаки, якщо під рамковий договір згоду загальних зборів отримано, але це згода не охоплює додаткові угоди до нього, така згода потрібно буде отримувати під кожну таку угоду.

Чи потрібна згода загальних зборів, якщо договір був укладений ще до вступу в силу Закону про ТОВ?
Для здійснення операцій за таким договором згода загальних зборів не потрібно - Закон про ТОВ подібних вимог не містить. Але якщо ви будете укладати до нього додаткові угоди, то щодо них така згода вже буде потрібно.
На завершення також нагадуємо вам про необхідність і раніше перевіряти повноваження директорів своїх контрагентів за допомогою ЄДР, а також - це стосується, в основному, нових контрагентів - запитувати у них витяги із статутів (це пов'язано з тим, що в них можуть бути присутніми додаткові обмеження на укладення угод - ч. 3 ст. 44 Закону про ТОВ).

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація