Ухилення від проходження військової служби: самовільне залишення військової частини та дезертирство

"Ми намагаємось вирішувати проблеми клієнтів краще, ніж вони можуть очікувати".

Козян Тетяна Віталіївна
E-mail
kozyan@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-51

Спеціалізується на військовому праві: оскарження ВЛК, написання рапортів, написання заяв до ТЦК та СП для надання відстрочки, супровід звільнення з військової служби, консультації по мобілізації.

Зв'язатися зараз

Ухилення від проходження військової служби: самовільне залишення військової частини та дезертирство

Час прочитання: 3 хв.

З весни 2022 року, з березня, по усій території України проводиться активна мобілізація, але останнім часом почастішали випадки адміністративних та кримінальних правопорушень, оскільки дуже багато випадків самовільного залишення військового частини або ухилення від служби. На даний момент, у ситуації, яка склалась, важливо забезпечувати доречне виконання умов законодавства про військовий обов’язок та службу і про мобілізацію. Особливо в питанні щодо ухилення від службового обов’язку.

Що таке самовільне залишення військової частини?

Самовільне залишення військової частини – це коли військовослужбовець залишив свою військову частину або місце служби без дозволу, незаконним шляхом: не повернувся до частини після лікування, відпустки або несвоєчасно прибув до нового місця служби під час переміщення, тощо.

 

За дане правопорушення несуть відповідальність усі військовослужбовці, тобто особи, які проходять службу у Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України та інших військових формувань (також сюди входить ТРО), утворених відповідно до законів України, Державній спеціальній службі транспорту, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, а також інші особи, визначені відповідним законом.

Відповідальність за самовільне залишення частини, яке було вчинене особою, що проходить строкову військову службу до трьох днів, військовослужбовцем за контрактом, резервістом або мобілізованим тривалістю до десяти днів буде адміністративно караним діянням. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме статті 172-1: в такому випадку буде накладено штраф або ж арешт з утриманням.

Коли самовільне залишення військової частини триває вже більше десяти днів, то для військовослужбовця, який на службі за контрактом, вже настає кримінальна відповідальність. Якщо це повторне правопорушення то відповідальність наступає вже після трьох днів залишення місця служби.

Наразі, за умови військового стану, самовільне залишення місця служби відповідальність збільшується в розмірі: обмеження волі складає термін від п’яти до десяти років, оскільки дана умова як військовий стан виступає обтяжливою ознакою.

Коли залишення військової частини стає дезертирством?

Залишення військової частини буде дезертирством, коли військовослужбовець умисно залишає місце служби, не бажає більше повертатися до військової частини, тобто залишає місце служби без законних підстав. В даному випадку кількість днів, протягом яких військовослужбовець знаходиться за межами місця служби не має значення, оскільки вже буде наявний прямий умисел особи ухилитися від служби.

Ухилення від виконання обов’язку військовослужбовцем є ще одним видом військового злочину. Тобто це відмова від виконання прямого обов’язку – військової служби. Відповідальність за даний злочин передбачена Кримінальним кодексом України, у якому зазначено, що ухиленням може бути: симулювання хвороби, спеціальне калічення себе, тобто умисне спричинення собі тілесного ушкодження, ігнорування повістки про призов, підробка документів тощо.

 

Слід зазначити, що за умови, якщо військовослужбовець визнає вину, сприяє веденню слідчих дій, кається, то суди можуть звільнити від відбуття покарання з випробуванням та певними обов’язками, такими як:

  • Повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну даних про особу;
  • Періодично з’являтися для реєстрації до УО з питань пробації;
  • Виконувати певні заходи пробаційної програми.

Щоб отримати консультацію військового юриста щодо ухилення від проходження військової служби - заповніть форму на нашому сайті і наш юрист Вам зателефонує найближчим часом.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
kozyan@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-51

Спеціалізується на військовому праві: оскарження ВЛК, написання рапортів, написання заяв до ТЦК та СП для надання відстрочки, супровід звільнення з військової служби, консультації по мобілізації.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація