Ухилення від мобілізації: судова практика

"Закони марно існують для тих, хто не має мужності і засобів захищати їх".

Шипко Ілля Анатолійович
E-mail
shypko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-46

Спеціалізується на військовому праві: оскарження ВЛК, написання рапортів, супровід виплат після поранення та звільнення.

Зв'язатися зараз

Ухилення від мобілізації: судова практика

Час прочитання: 2 хв.

Бути військовослужбовцем та служити у війську може далеко не кожен громадяни. У кожного є свої підстави та обставини, що не дають можливості проходити військову службу. Інші навпаки свідомо не бажають бути мобілізованими. І кожен з них має свою думку та права, що гарантовані Конституцією.

Але військовий обов'язок також закріплений в Основному законі України та інших нормативно-правових актах. І за ухилення від його виконання настає відповідальність.

Види відповідальності:

  • Адміністративна - настає у випадку, якщо особа отримала повістку, але не прибула за нею до ТЦК та СП.
  • Кримінальна - настає лише у тому випадку, якщо особа пройшла ВЛК, була визнана придатною за станом здоров'я до військової служби, отримала мобілізаційне розпорядження, а далі відмовилася від проходження військової служби або не прийшла до пункту збору.

Зокрема за ухилення від мобілізації у військовий період настає кримінальна відповідальність. Аналізуючи судову практику станом на липень 2023 року можна знайти чимало вироків за ухилення від мобілізації.

Санкція ст. 336 ККУ передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років позбавлення волі. Але переглядаючи ЄДР судових рішень можна побачити, що в більшості випадків дане кримінальне правопорушення відноситься до нетяжки та за наявності пом'якшуючих обставин судами надаються іспитові строки, тобто умовне покарання.

Також, варто зауважити, що відповідно до Вироку Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 16 січня 2023 року у справі № 583/1225/22 щодо ухилення від мобілізації Суд виніс вирок чоловіку у вигляді 3 років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Тобто реальні терміни позбавлення волі судами також призначаються.

В даному випадку все залежить від причин ухилення від мобілізації, визнання вини особою, доказів, що містяться у справі та саме головне від правильно обраної лінії захисту.

Адже зрозуміло, що під час кримінального провадження за ухилення від мобілізації без допомоги адвоката не справитися.

Загалом вироки є досить однотипні. Єдиного підходу та правових позицій ВСУ, які повинні враховуватися при ухиленні від мобілізації немає. Фактично суди на власний розсуд приймають те чи інше рішення на основі доказів, які є у справі.

 

Рекомендації

При порушенні кримінальної або адміністративної справи відразу звертайтеся до адвокатів з військового права. Не варто чекати судового розгляду, адже на досудовому етапі допомога правника не буде зайвою.

Уважно читайте те, що підписуєте, адже ставлячи підпис будь-де можна зіштовхнутися з негативними наслідками. Пам'ятайте, що з кожної ситуації є вихід. І кожна людина має вибір, в тому числі й на відмову від примусової мобілізації.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
shypko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-46

Спеціалізується на військовому праві: оскарження ВЛК, написання рапортів, супровід виплат після поранення та звільнення.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація