СУД ПРИСЯЖНИХ В УКРАЇНІ

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

СУД ПРИСЯЖНИХ В УКРАЇНІ

Час прочитання: 2 хв.

Суд присяжних – наріжний камінь американського правосуддя, а США – це зразок правової системи сучасної демократичної держави. Без суду присяжних немає демократичного суду. У всякому разі, в США впевнені, що це саме так. Більш того, бути присяжним – обов’язок кожного американського громадянина.

В Конституції України (ст. 124, 127 і ін.) Суд присяжних передбачений. Але розвитку дані конституційні тези надалі нормотворчості законодавця не отримали. Те, що сьогодні у нас називається судом присяжних (2 судді 3 присяжних засідателя, котрі засідають разом – ст. 31 ч. 3 і ст. 383 ч. 3 КПК України) фактично є моделлю німецького шеффенского суду. Чому це не суд присяжних? По-перше, немає спектра думок. Вважається, що колегія присяжних повинна складатися мінімум з 6 чоловік (позиція Верховного суду США), класична модель – 12 засідателів, екзотична – 15 присяжних (Шотландія). По-друге, присяжні не можуть працювати разом з суддями в одній колегії, ні організаційно (обговорювати процес в одній кімнаті), ні функціонально (професійний суддя повинен розглядати процесуальні питання, колегія засідателів – питання доведеності факту і винності). Якщо ці дві умови не дотримано – кількість засідателів і їх незалежність від професійних суддів – то ні про який суд присяжних засідателів не можна й казати.

Мало хто хоче бути присяжним в Україні при ситуації, коли інші процеси тягнуться роками. Але це не проблема суду присяжних як моделі судочинства, це витрати кримінально-процесуального законодавства та ефективності судової системи.

У Верховній Раді України в даний час лежать два законопроекти, які передбачають реформування українського суду присяжних. При цьому впроваджується англо-американська модель

Обидва законопроекти намагаються дати відповіді саме на поставлені вище принципові питання.

Законопроекти передбачають врегулювання таких важливих питань як:

  • Те, що присяжні основного складу будуть отримувати оклад професійного судді,
  • в разі розгляду присяжними резонансних справ, у них можуть вилучатися засоби зв’язку, а самі вони поміщатися в спеціальне безпечне місце, для неможливості надання на них тиску.
  • Порядок захисту присяжних від зовнішнього впливу тощо.

Варто зазначити, що реформування суду присяжних має проходити разом, всередині судової реформи, а не обговорюватися десь на периферії. Тому за подальшими новинами даного інституту можна слідкувати протягом наступних місяців.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація