СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ З-ЗА КОРДОНУ

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ З-ЗА КОРДОНУ

Час прочитання: 3 хв.

На сьогодні виїзд одного з батьків дитини за кордон є достатньо поширеним явищем, з огляду на ті міграційні процеси, які породила війна. Однак, незалежно від свого місця перебування, обоє батьків мають брати належну участь в утриманні дитини та сприянні її всебічному розвитку. Іноді люди думають, що якщо той з батьків, хто не сплачує аліменти, перебуває за кордоном, то стягнути їх неможливо. Така думка є хибною.

Дійсно, іноді стягнення аліментів затягується, займаючи від 6 місяців до року (залежно від того, у якій країні мешкає платник). Проте, це не перекреслює наявності реальних механізмів для того, аби захистити права дитини та отримати аліменти. Такі механізми забезпечуються завдяки тим багатостороннім міжнародним договорам, до яких свого часу приєдналася наша держава.

Яке законодавство регулює це питання

Конвенція про стягнення аліментів за кордоном – міжнародний документ, котрий був прийнятий ще в далекому 1956 році та є чинним і сьогодні. У 2006 році наша держава приєдналася до цієї Конвенції.

Окрім того, є ще один важливий схожий документ. Це Конвенція про міжнародно-правове стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання. До неї Україна приєдналася у 2013 році,  що ще більш посилило можливості нашої держави у врегулюванні згаданих питань.

Як стягнути аліменти за кордоном

Тут діє 2 ключових механізми:

  • Якщо питання вирішувалося в українському суді та є відповідне рішення, то можна звернутися з цим рішенням до уповноваженого органу держави, де проживає боржник. Потрібно подати клопотання про визнання судового рішення та надання дозволу на його виконання на території іншої держави.
  • Якщо рішення немає, то можна звернутися до такого уповноваженого органу іншої держави із заявою, аби вже він прийняв його сам. Згадані у попередньому пункті міжнародні нормативно-правові акти є підставою для цього.

Якщо ви хочете піти першим шляхом, але справа ще не розглядалася у суді, а боржник перебуває за кордоном, це абсолютно не перешкоджає запланованій справі. Суди нашої держави мають достатні повноваження, аби розглядати позови, предметом яких є стягнення аліментів з-за кордону. Ухвалюється рішення про їх стягнення в твердій грошовій сумі. Коли воно вступило у свою законну силу, залишається досягнути його визнання на території держави, де зараз мешкає боржник.

Потрібно звернутися з заявою чи клопотанням до територіального управління юстиції там, де проживає боржник. Попередньо подбайте про переклад документів. Міністерство юстиції України надсилає до уповноваженого органу іншої держави документи, аби рішення українського суду було виконане.

Чи можна стягнути аліменти через іноземний суд

Такий варіант теж є можливим. Тоді ви звертаєтеся до суду за місцем проживання боржника в іншій державі. І саме там воно й буде виконуватися. До речі, такий механізм аж зовсім не означає того, що вам потрібно буде спеціально їхати за кордон. Звертатися можна через посередництво територіального управління юстиції там, де проживає стягувач. У цьому немає жодних проблем, з огляду на згадувані Конвенції, котрі є підставами для такого звернення.

Однак важливим є те, що заява мусить бути оформлена з дотриманням цілого ряду вимог – починаючи з базової контактної інформації та суті звернення і закінчуючи відомостями щодо кожної дитини та банківським рахунком.

Також до заяви потрібно додати іншу документацію, яка підтверджує обґрунтованість позовних вимог. Окрім того, варто подбати про переклад документів, які ви подаєте. Далі Міністерство юстиції України інформуватиме вас щодо ходу справи.

Підбиваючи підсумки…

Отож, стягнення аліментів за кордоном є цілком можливим. Звісно, процедура є складнішою в силу об’єктивних обставин, однак це не означає того, що потрібно відмовлятися від вимоги щодо участі другого з батьків в утриманні дитини. Така категорія справ належить до компетенції фахівців адвокатського бюро «Приходько та партнери».

Тож ми готові вам якісно допомогти на всіх етапах – від першої консультації та до супроводу справи в органах юстиції. Не втрачайте можливостей відстояти права та інтереси своїх дітей.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація