Фото: Список 2: пільгова пенсія

"Кожна людина має моральну нагоду захищати свої права".

Чмона Альона Олександрівна
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз

Список 2: пільгова пенсія

Час прочитання: 4 хв.

Клієнтські запити, котрі пов’язані з пенсійним правом, належать до сфери компетенції адвокатського бюро «Приходько та партнери». Ми регулярно працюємо в цих темах та знаємо, як допомогти своїм клієнтам якісно – починаючи з консультування та закінчуючи допомогою в форматі супроводу під час взаємодії з уповноваженими державними органами. Не менша частка звернень припадає на справи, де потрібне представництво у суді. Зокрема це може стосуватися й призначення пільгової пенсії. Пропонуємо більш детально ознайомитись з актуальними правовими нормами по цій темі та дізнатися переваги послуг нашої команди.

 

Що говорить чинне законодавство?

Стаття 114 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» вказує на те, що право на призначення пенсії на пільгових умовах є у працівників, котрі зайняті упродовж повного робочого дня на інших роботах, де умови праці є важкими та шкідливими. Це відбувається за Списком № 2, затвердженим Кабміном, де міститься перелік відповідних виробництв, посад, професій та робіт.

Якщо коротко говорити про умови призначення такої пенсії, то ними є:

  1. вік;
  2. стаж;
  3. атестація робочих місць.

Коли йдеться про чоловіків, то це вік з 55 років, за умов:

  • не менше ніж 30 років страхового стажу;
  • з цих 30 років не менше від 12 років та 6 місяців особа мала працювати на зазначених роботах.

Що стосується жінок, то їхній стаж має бути:

  • не менше ніж 25 років;
  • з цього проміжку – не менше 10 років на зазначених роботах.

Окрім наведеного вище нормативно-правового акту, також варто згадати про пункт «б» статті 13 Закону «Про пенсійне забезпечення». Там теж закріплено справо на пільгову пенсію за списком № 2.

Якими є правові колізії в цьому питанні?

Є Рішення КСУ від 23 січня 2020 року № 1-р/2020, де стаття 13 та частина 2 статті 14 Закону «Про пенсійне забезпечення» зі змінами визнані невідповідними Конституції України. Йдеться саме про змінені статті, адже їх першочергові формулювання були трансформовані Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Отже, давайте детальніше розглянемо, про що йдеться. Справа в тому, що Закон № 1788-ХІІ з урахуванням зазначеного Рішення КСУ визнає право жінок виходити на пільгову пенсію за Списком № 2 в 50 років. Тим часом, Закон № 1058-ІV передбачає настання пенсійного віку в таких випадках у 55 років.

Представники ПФУ, котрі, як показує практика, здебільшого не є на боці пенсіонера, користуються згаданою колізією. Вони, всупереч позиції Конституційного Суду, відмовляють жінкам у призначенні пенсії у зв’язку з відсутністю 55-річного віку. Однак не варто відмовлятися від відстоювання власних прав, а також – законних інтересів. Подібні справи є виграшними, якщо не зупинитися на комунікації з Пенсійним Фондом та далі вирушати до судової інстанції. Існує навіть рішення Великої Палати ВСУ в зразковій справі, на яке можна посилатися. Тож наша команда знає, якими юридичними інструментами потрібно послуговуватися, щоб досягти бажаного результату.

Які ще проблеми можуть виникнути?

Ще одна з поширених причин, у зв’язку з якою представники ПФУ відмовляють в призначенні пільгової пенсії за Списком № 2, це відсутність атестації робочих місць. Тоді потрібно провести перевірку того:

  1. які саме періоди не були зараховані;
  2. чи наявні уточнюючі довідки;
  3. які записи у трудовій книжці є.

 

Взаємодія юриста з пенсійного права та клієнта у таких запитах починається з первинної консультації. Ми ретельно досліджуємо обставини справи та перспективу, складаючи після цього подальший покроковий план дій.

Команда адвокатського бюро «Приходько та партнери» знає, як допомогти дієво – ми працюємо, орієнтуючись на бажаний для клієнтів результат. Заповніть форму на нашому сайті і наш юрист з Вами зв'яжеться найближчим часом.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація