Спільне майно подружжя після смерті одного з них
E-mail
Kletsko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-41

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень та спадкових справах

Зв'язатися зараз

Спільне майно подружжя після смерті одного з них

Час прочитання: 3 хв.

Питання спадкування нерідко створюють значні проблеми майбутнім спадкоємцям.

Це повʼязано з тим, що в сучасному українському законодавстві існує досить багато законодавчих положень, які і здійснюють регулювання інституту спадкування загалом, однак наявність юридичних нюансів їх застосування на практиці ніхто не відміняв. А тому проблематика спадкових відносин є завжди актуальною.

У цій статті ми поговоримо про особливості спадкування спільного майна подружжя після смерті одного з них, з урахуванням приписів чинного українського законодавства.

Як розподілити спадщину після смерті одного із подружжя?

Перш за все потрібно зазначити, що положення СКУ зазначають майно, що було набуте за час існування офіційно зареєстрованого шлюбу належить кожному із членів подружжя на праві спільної сумісної власності (ст. 60 СКУ).

Положення ЦКУ зазначають, що частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах, тобто за законом та за заповітом.

При цьому один із членів подружжя має право заповідати свою частку у спільному майні іншим особам, а не конкретно другому із подружньої пари (чоловіку чи жінці).

Спільне майно подружжя після смерті одного з них - top view divorce forms table

Після смерті одного із подружжя, відкривається спадщина тільки на майно, яке належало спадкодавцю особисто, відповідно частка іншого із подружжя у об’єкті, який є спільним сумісним майном, не входить до складу спадщини.

Під час оформлення спадщини нотаріус обовʼязково перевіряє чи майно могло набуватися у власність спадкодавця за рахунок спільної сумісної власності та чи інший член подружжя (спадкоємець) має право спадкувати таке майно.

Як отримати свідоцтво про право на спадщину у разі смерті одного із членів подружжя?

Для цього необхідно звертатися із письмовою заявою до нотаріуса за місцем відкриття спадщини. Також слід додавати докази, що підтверджують факт реєстрації шлюбу між громадянами та факт смерті іншого члена подружжя.

При цьому нотаріус зобовʼязаний повідомити інших спадкоємців померлого громадянина про те, що один із членів подружжя планує прийняти спадщину.

Нотаріус повідомляє спадкоємців, які прийняли спадщину, про факт видання свідоцтва про право власності на частку в спільному майні другому з подружжя. Таке повідомлення надсилається або засобами поштового звʼязку, або шляхом усного інформування спадкоємців, які зʼявились до нотаріуса.

Свідоцтво про право на спадщину у разі смерті одного із членів подружжя видається лише на 1/2 спільно набутого майна у шлюбі.

Важливо! Якщо, той із членів подружжя, що пережив спадкодавця не може надати документи про підтвердження реєстрації шлюбу, то в такій ситуації питання спадкування спільного майна подружжя буде вирішуватися тільки в судовому порядку.

Що робити, якщо на спільне майно було накладено арешт або заборону на відчуження?

У випадку наявної заборони на відчуження як рухомого, так і нерухомого майна свідоцтво про право власності у разі смерті одного із членів подружжя видається лише у випадку надання письмової згоди кредитора на це (податкового органу).

Якщо на майно був накладений арешт, то видача свідоцтва про право власності після смерті одного із членів подружжя не здійснюється до моменту його зняття відповідними органами влади, а у разі наявності заборони на відчуження нерухомого майна кредитор має бути повідомлений нотаріусом про те, що спадкоємцями боржника отримано свідоцтво про право на спадщину.

Спільне майно подружжя після смерті одного з них - gry 5016

Самостійне вирішення питань щодо спадкування спільного майна подружжя після смерті одного з них є досить довготривалим процесом, який обов’язково потребує залучення кваліфікованих фахівців у сфері юриспруденції, а саме – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наші юристи мають не тільки багаторічний досвід роботи із проблемними питаннями у галузі сімейного права, а й вміють застосовувати чинне законодавство на практиці, що дозволяє надавати клієнтам компанії тільки належну правову підтримку. Не зволікайте та звертайтесь саме до нас!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація