Спадщина з боргами. Що робити?

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Керівник практики сімейного права

Експерт в галузі сімейного, цивільного, трудового права, права інтелектуальної власності.

Зв'язатися зараз

Спадщина з боргами. Що робити?

Час прочитання: 3 хв.

Коли людина потрапляє до переліку спадкоємців, це не лише приємність у зв’язку з отриманням у власність майна. Іноді спадок може бути обтяжений боргом. Тож дізнаємося більш детально про те, як відбувається спадкування у такій ситуації.

Чи можна не спадкувати борг

Інколи спадкоємці задають питання щодо того, чи можна якось уникнути спадкування боргів. Однак відповідь є заперечною, якщо ви вирішуєте таки прийняти спадщину. Це питання регулюється ст. 1218 Цивільного кодексу України, де чітко зазначається, що прийняття спадщини передбачає прийняття не лише прав, а й обов’язків спадкодавця. Тому, якщо ця людина мала борги чи кредити, вам   доведеться сплатити зобов’язання по них.

Далі розглянемо більш детально, як це відбувається. Але спочатку відповімо на ще одне питання – чи спадкується борг сам по собі. Іноді у спадкоємців виникає питання щодо того, чи не доведеться їм після смерті свого родича виплачувати борг чи кредит, якщо сам він не мав ніякого майна. Звісно, тут відповідь буде заперечною, адже борг сам по собі не спадкується.

Він може перейти у спадок лише з майновими правами. Це означає, що ви отримаєте спадщину, а межах якої розрахуєтеся з боргом, а решта спадку залишиться вам.

Наступне питання, яке виникає у спадкоємців у цьому контексті, здебільшого пов’язане з тим, чи є обов’язком спадкоємців приймати спадщину, якщо обсяг боргів перевищує її або є майже ідентичним. Ні, вам не обов’язково приймати спадщину у такому випадку, адже дійсно вона може, замість набутків, стати причиною даремних бюрократичних аспектів при повній відсутності вигоди. Іноді люди усе одно приймають такий спадок, з огляду на те, що до нього входять якісь вагомі родинні реліквії, які хочеться вберегти, а сплату боргів вони беруть на себе.

Ваші рішення можуть бути різними, але для того, щоб діяти зважено, потрібно розуміти усі особливості теми прийняття спадщини, обтяженої боргом. Лише так ви вбережете себе від неприємних несподіванок, які можете дізнатися постфактум. Щоб такого не сталося, варто одразу заручитися підтримкою хороших юристів, які дадуть відповіді на усі запитання, котрі вас цікавлять. Якщо спадщина обтяжена відчутним боргом, то оптимально буде звернутися до фахівців попередньо, аби вирішити, чи буде сенс конкретно у вашій ситуації її приймати. Це суттєво, адже до спадкоємців, які прийняли спадок у порядку та в строки, встановлені законом, можна пред’явити вимоги стосовно погашення кредитних зобов’язань.

спадщина з боргом

Якими можуть бути варіанти дій по відношенню до спадку

У цьому контексті є декілька актуальних рішень, серед яких спадкоємець може обрати той чи інший варіант. Це не лише прийняття спадщини чи відмова від неї. Це може бути також відкликання заяви про прийняття спадщини. Іноді буває так, що людина погодилася прийняти спадок, однак згодом зрозуміла, що не хоче мати справи з боргом, який теж залишив спадкодавець. Наші фахівці проконсультують, як у такому разі відкликати заяву, якщо ваше рішення про прийняття спадщини, обтяженої боргом, було прийняте поспішно.

Що ще треба знати про таке спадкування

До вашої уваги ще декілька важливих аспектів щодо того, яким є порядок спадкування майна, обтяженого боргом. Отож:

  • Коли спадок розподіляється між кількома спадкоємцями, то борг теж розподіляється між ними пропорційно до тієї частки, яку отримує кожен.
  • Існує норма про автоматичне спадкування. Вона зазначена у 1268 статті Цивільного кодексу України. Якщо спадкоємець та спадкодавець проживали разом на постійній основі, то на момент прийняття спадщини спадкоємець вважається таким, що її прийняв. Якщо ж ви не хочете приймати спадщину в цьому випадку, то потрібно написати відповідну заяву про відмову. Це можна зробити протягом 6 місяців. Регулюється питання статтею 1270 Цивільного кодексу України.
  • Термін, який зазначений у попередньому пункті, на час воєнного стану збільшено. Тепер це 10 місяців. Та коли перестане діяти воєнний стан, попередній термін знову буде актуальним.

Отже, підбиваючи підсумок, варто відзначити, що прийняття спадщини, обтяженої боргом, може мати багато «підводних каменів». Це не означає, що від неї неодмінно треба відмовлятися, але заручитися допомогою професійних юристів буде незайвим.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація