Штраф і Пеня платнику із зони АТО за несвоєчасно сплату ЄСВ

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

Штраф і Пеня платнику із зони АТО за несвоєчасно сплату ЄСВ

Час прочитання: 3 хв.

Підприємець, який був зареєстрований в податковому органі на території проведення АТО, в 2017 році виїхав з цієї території (має статус внутрішньо переміщеного особи) і зареєструвався в податковій в Київській області. У 2018 році самостійно нарахував ЄСВ за 2015 - 2017 роки і повністю його сплатив. Форс-мажорні обставини, що діяли в той час, підтверджені сертифікатом ТПП, отриманим в 2018 році. Зараз податківці вимагають сплатити пеню та штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ. Чи правомірно це і чи можна щось зробити?

Закон про ЄСВ звільняв госпсуб'єктів, які перебувають в зоні АТО, від їх ЄСВ-обов'язків (сплати ЄСВ, подання звітності тощо. П.) З 14.04.2014 р до закінчення АТО або воєнного чи надзвичайного стану. Також було встановлено, що штрафні санкції, передбачені Законом про ЄСВ, в зазначений період до таких платників застосовуватися не повинні.
На виконання цієї норми Кабмін розпорядженням від 30.10.2014 р № 1053-р затвердив Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Діяв цей Перелік в період з 30.10.2014 р по 04.11.2014 р, т. Е. Буквально 6 днів, після чого був припинений розпорядженням КМУ від 05.11.2014 р № 1079-р. Це призвело до того, що ЄСВ-пільга для госпсуб'єктів з АТО, прописана в п. 9 розд. VIII Закону про ЄСВ, практично не діяла, так як територія АТО була не визначена. Шанс скористатися цією пільгою зазначені госпсуб'єкти отримали з 02.12.2015 р, коли почав діяти новий Переліку, затвердженого розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р № 1 275-р. З 01.01.2016 р законодавці скасували п. 9 розд. VIII Закону про ЄСВ і позбавили ЄСВ-пільг платників із зони АТО.
На думку податківців, для платників, які перебували на обліку в органах доходів і зборів на території проведення АТО, ЄСВ-пільга фактично не працювала. Нарівні з усіма вони зобов'язані були нараховувати та сплачувати єдиний соціальний внесок, а також подавати ЄСВ-звітність в звичайному порядку. За несвоєчасну сплату ЄСВ такі платники несуть відповідальність на загальних підставах. Що, власне, і підтверджується вимогою про сплату штрафних санкцій і пені, отриманим підприємцем в нашому випадку.
Але не все так сумно, норма, яка звільняє таких платників від штрафних санкцій і пені за невиконання ЄСВ-обов'язків починаючи з 14.04.2014 р до закінчення АТО або воєнного чи надзвичайного стану, з'явилася в розд. VIII Закону про ЄСВ з 15.10.2014 р «завдяки» Закону України від 02.09.2014 р № 1669-VII. Пізніше Законом України від 24.12.2015 р № 911-VIII із Закону № 1669 був виключений той пункт, який встановлював в розд. VIII Закону про ЄСВ, ЄСВ-пільги для платників із зони АТО. Але оскільки безпосередньо в Закон про ЄСВ зміни не вносилися, суд вважає, що п. 9 розд. VIII Закону про ЄСВ продовжує діяти і нині.
Причому, що важливо: підставою для незастосування заходів впливу та стягнень за невиконання обов'язків платника ЄСВ є сам факт перебування такого платника на обліку в органах доходів і зборів на території населених пунктів, де проводиться АТО. Це результат прямої дії норми Закону про ЄСВ, яка адресована в першу чергу фіскалам, уповноваженим застосовувати штрафні санкції в ЄСВ-сфері.
Ніяких додаткових підтверджень від платника не потрібно.
Так, суд вказав, що подача сертифіката ТПП з метою підтвердження того факту, що платник здійснював діяльність на території проведення АТО, а також в якості умови для звільнення від штрафу та / або пені за несвоєчасне і / або не в повному обсязі нарахування, обчислення або сплату ЄСВ є необгрунтованим вимогою з боку податківців. Єдина підстава для звільнення від обов'язку сплачувати єдиний соціальний внесок зазначено в п. 9 розд. VIII Закону про ЄСВ і про подачу такого сертифіката там нічого не сказано.
Що стосується заяви, про який йде мова в абз. 2 п. 9 розд. VIII Закону про ЄСВ, то, на думку суду, воно необхідне для визнання безнадійної недоїмки, яка підлягає списанню. Таку заяву платник має право подати протягом 30 днів після закінчення АТО.
При цьому суд вважає, що звільнення від відповідальності передбачено безпосередньо Законом про ЄСВ і не вимагає додаткового звернення з боку платника.
Платники, які перебували на обліку в органах доходів і зборів на території населених пунктів, де проводилася АТО, звільнені від відповідальності за несвоєчасну та / або не в повному обсязі сплату ЄСВ. Причому це звільнення діє без подання платником заяви і сертифіката ТПП.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація