ШТАТНИЙ РОЗКЛАД У ФОП: ТОЧКА ЗОРУ МІНСОЦПОЛІТИКИ

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

ШТАТНИЙ РОЗКЛАД У ФОП: ТОЧКА ЗОРУ МІНСОЦПОЛІТИКИ

Час прочитання: 3 хв.

   Під напором незгодних «трудовики» змушені «викручуватися». Так сталося, наприклад, до штатного розкладу. У листі Мінсоцполітики від 21.11.2016 р № 5907/0 / 10-16 / 06 міститься недвозначний натяк на те, що наявність штатного розкладу для ФОП-роботодавця є обов'язковим. При цьому навіть не до кінця зрозуміло, чому аргументує свою позицію Мінсоцполітики.

   Так, в зазначеному листі є звернення до п. 1.6 розділу I «Загальні положення» Інструкції № 286, в якому йде мова про першоджерелах для визначення кількісного складу працівників. Такими є форми первинної облікової документації, перераховані в тому ж п. 1.6.: наказ (розпорядження) про прийом на роботу, переведення на іншу роботу, припинення трудового договору; особова картка; наказ (розпорядження) про надання відпустки; табель обліку використання робочого часу та розрахунку заробітної плати; розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості, платіжні відомості тощо.

   Але навряд чи штатний розклад можна зарахувати до таких форм первинної облікової документації. Тому більше схоже на те, що Мінсоцполітики бачить його «обов'язковість» для ФОП-роботодавця в іншому контексті (без прив'язки до Інструкції № 286). Мовляв, потрібно воно, «тому що воно потрібне»: «Складання штатного розкладу є необхідним в роботі з персоналом. На підставі штатного розкладу приймаються рішення, зокрема про прийняття, переведення працівників на іншу роботу, встановлення посадового окладу, тарифної ставки (окладу) конкретному працівникові. Наявність штатного розкладу є гарантією забезпечення прав працівників на працю, захист від незаконного звільнення та оплату праці ».

   Чи можна цьому заперечити, і якщо можна, то що? Почати можна з того, що сама посилання на Інструкцію № 286 викликає ряд питань. Інструкція № 286 не є документом, який вводить обов'язок суб'єктів господарювання вести той чи інший кадровий документ. Формально з Інструкції № 286 лише слід, що при складанні статистичної документації треба орієнтуватися на таку-то первинну облікову документацію.

   Але, де ФОП-роботодавець, а де статистична звітність по праці? ФОП такої не подають! Через «перехресні» посилання в законодавстві на Інструкцію № 286 «спирається» ще й звітність з працевлаштування інвалідів, але, знову ж таки, що важливо, і про що ми вже сказали - штатний розклад взагалі не слід зараховувати до форм первинної облікової документації.

Але якщо не Інструкція № 286, то що? Теза про те, що без штатного рас-писання не можна забезпечити виконання трудових гарантій працівників, а перевіряючим проконтролювати виконання роботодавцем цих гарантій. Але наскільки він близький до дійсності? Вважаємо його спірним. ФОП цілком може обійтися без штатного розкладу і з успіхом вико-нить (а «трудовики» проконтролювати) норми КЗпП, Закону про оплату праці, Закону про відпустки і т. П.

   Нехай на конкретних прикладах «трудовики» доведуть протилежне. Цього не зроблено. Знову-таки чинним законодавством не визначено поняття «штатний розпис». Ніде прямо не сказано, що ФОП повинні його вести. Більш того, можна зустріти судові рішення, де суди висловлюються на користь необов'язковості штатного розкладу навіть для юросіб.

   Так, наприклад, Дніпропетровський апеляційний адмінсуд у визначенні-ня від 15.06.2017 р У справі № 808/478/17 *** вказав, що ведення штатного розкладу роботодавцями (за винятком державних органів та установ) не є обов'язковим.

   Але як діють ці аргументи на Мінсоцполітики? На перший погляд, може здатися, що в листі від 21.05.2019 р №34 / 0/2319/133 Мін-соцполітики змінило курс. У ньому прямо зізнається: «чинним законодавством про працю не передбачено обов'язку фізичної особи-підприємця мати штатний розклад».
   
   Відмінно! Але ... не так все просто, як здається. Відразу за правильним висновком йде загадковий текст: «Прийом на посаду, не передбачену штатним розкладом, можливий на підставі договору цивільно-правового характеру. При виконанні робіт, наданні послуг на підставі трудового договору повинні бути дотримані вимоги трудового законодавства, а при укладанні цивільно-правового договору на виконання певної роботи або з надання певних послуг слід керуватися цивільним законодавством ».

   Таке враження, що Мінсоцполітики залишило собі «простір для маневру». Мовляв, якщо ФОП виключно привертає фізосіб до виконан-рівняно робіт / послуг за цивільно-правовими договорами (а трудові відно-шення в принципі не практикує), так йому дійсно штатний розклад ні до чого.
   У зв'язку з цим вважаємо, розслаблятися зарано. Дійсно, є аргументи на користь того, що чинне законодавство не вимагає від ФОП-роботодавця обов'язкової наявності штатного розкладу. Але прове-ряющий, судячи з усього, і далі будуть цьому опиратися.

   Проте, на наш погляд, «трудовики» будуть всіляко цьому проти-витися. Щоб уникнути подібних ситуацій, юридична компанія «Приходько і партнери» надає аутсорсингові послуги з ведення бухгалтерського обліку, а також, можна замовити окрему послугу з оформлення всієї первинної документації при оформленні співробітника.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація