Що таке кримінальний проступок та яка за нього відповідальність?

«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

Що таке кримінальний проступок та яка за нього відповідальність?

Час прочитання: 2 хв.

 З 01 липня 2020 року в України введено в дію кримінальний проступок (далі – проступок).

Проступок - це дія або бездіяльність, за яку передбачено покарання у виді штрафу в розмірі не більше 3-х тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на теперішній час становить 51 тис. грн. або інше не суворе покарання, не пов’язане з арештом.

 

 Як приклад до таких проступків відтепер належить крадіжка (ч.1 ст.185 КК України), шахрайство ( ч.1 ст.190 КК України), протиправні дії з наркотиками (ч.1 ст.309 КК України), легкі тілесні ушкодження (ч.1 ст.125 КК України).

 Розслідувати проступки можуть уповноважені особи поліції, СБУ, податкової, державного бюро розслідувань, на загальних правилах для досудового слідства кримінальних правопорушень злочинів, однак є деякі виключення.

До моменту реєстрації проступку в єдиному реєстрі досудових розслідувань уповноважена службова особа, окрім огляду місця події, може виконати наступні дії:

  • Отримати письмові свідчення;
  • Провести медичне обстеження;
  • Отримати заключення спеціаліста, отримати відомості з техніки, яка має фото- і відеозапис;
  • Вилучити знаряддя вчинення кримінального проступку «речові докази».

 Доказами у проступках є письмові пояснення осіб, результати медичного обстеження, висновки спеціалістів, відомості з техніки, яка має фото і відеозапис.

 

Актуальним є питання чи може уповноважена службова особа затримати на місці особу, яку підозрюють у вчиненні кримінального проступку? Так, може!

Ці випадки, передбачено статтею 298 з позначкою 2 Кримінального процесуального закону, зокрема:

  • особа не виконує наказ співробітників правоохоронних органів щодо припинення вчинення проступку або чинить опір;
  • особа пробує втекти з місця вчинення;
  • під час переслідування після вчинення кримінального проступку особа не виконує законних вимог уповноваженої службової особи;
  • особа перебуває під дією алкоголю/наркотиків і може спричинити шкоду як собі так й оточуючим.

 

Важливо знати!

За вчинення кримінального проступку особу можуть затримати не більше, як на три години з моменту фактичного затримання. Однак, при перших трьох випадках наведених вище, особу може бути затримано на 72 години, а у разі перебування в стані сп’яніння - 24 години.

 Таке затримання відбувається на загальних правилах як для злочинів так і проступків. При затриманні правоохоронець зобов’язаний повідомити про підстави затримання, роз’яснити права, обов’язки, забезпечити право на захист та скласти протокол затримання. В ході затримання службова особа має право провести особистий обшук, та вилучити будь-які речі, документи, які мають значення для справи.

З метою захисту своїх прав негайно звертайтесь за правовою допомого адвоката. Юридична компанія «Приходько та партнери» забезпечить Вам якісну, професійну правову допомогу.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація