ЩО ТАКЕ ДОГОВІР ДОВІЧНОГО УТРИМАННЯ І ЧИМ ВІН ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД ДОГОВОРУ ДАРУВАННЯ ТА СПАДКОВОГО ДОГОВОРУ?

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

ЩО ТАКЕ ДОГОВІР ДОВІЧНОГО УТРИМАННЯ І ЧИМ ВІН ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД ДОГОВОРУ ДАРУВАННЯ ТА СПАДКОВОГО ДОГОВОРУ?

Час прочитання: 3 хв.

 Через юридичну необізнаність жертвами шахраїв часто стають люди похилого віку та втрачають право власності на своє житло. І недобросовісні набувачі полюбляють використовувати для цього саме договір довічного утримання (або ще його називають догляд). Тому доцільно розібратись, що ж таке договір довічного утримання і чим він відрізняється від договору дарування та спадкового договору?

 Такий договір зазвичай укладають особи, які потребують догляду та сторонньої допомоги, люди похилого віку, одинокі сімейні пари з метою забезпечення свого утримання та догляду протягом життя.

 Суть договору полягає в тому, що особа (відчужувач) передає у власність нерухоме майно, наприклад квартиру або житловий будинок, або їх частину або цінне рухоме майно іншій особі (набувачу), яка зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням, піклуванням та доглядом за ним довічно. А у разі смерті відчужувача, набувач зобов’язується поховати його, навіть якщо це не було зазначено у договорі довічного утримання. Головна мета цього договору – умова отримання матеріального забезпечення, піклування, догляду, отримання послуг, яких потребує відчужувач взамін на майно. Сторони договору можуть самостійно встановити види, розмір, обсяг та періодичність надання матеріального забезпечення та догляду.

 Укладається договір довічного утримання в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню, а якщо передається нерухоме майно то і державній реєстрації. Право власності на майно, яке передається за цим договором виникає з моменту нотаріального посвідчення або державної реєстрації, якщо договір підлягає такій реєстрації.

 Разом з тим, Право власності набувача за договором довічного утримання обмежене. Це означає, що набувач майна до смерті відчужувача не має права продати, подарувати, обміняти, передати в заставу або іншим способом відчужити таке майно. Також на нього не може бути звернене стягнення за зобов’язанням набувача.

Відмінність договору довічного утримання від договору дарування

 На практиці непоодинокі випадки, коли юридично необізнані люди помиляються щодо правової природи договору дарування, взаємних прав та обов’язків, і укладаючи його, вважають такий правочин договором довічного утримання. І це улюблений інструмент в руках шахраїв.

 За договором дарування одна особа (дарувальник) передає іншій особі (обдаровуваному) у власність майно (дарунок) безоплатно.

 Договір дарування нерухомого майна також укладається в письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Основні відмінності:

- Навідміну від договору довічного утримання, моментом укладення договору дарування є передача майна, за виключенням випадку, коли майно за договором має бути передане в майбутньому. В цьому разі право власності виникає з моменту прийняття дарунка.

- Дарування з умовою суперечить вимогам Цивільного кодексу України, який визначає договір дарування як безоплатну передачу майна у власність іншій особі. Мета договору дарування полягає у передачі майна у власність іншій особі виключно безоплатно та без взаємної винагороди. І якщо договір зобов’язує обдарованого вчинити на користь дарувальника будь-які дії майнового або немайнового характеру, то така угода не є договором дарування за своєю суттю.

- Після укладення договору дарування дарувальник повністю втрачає право власності на своє майно та будь-які права на нього. Після того, як особа подарувала майно, обдарована особа має право виселити дарувальника з житла, вимагати, щоб він передав їй це майно, обдарований має право проживати в подарованому будинку чи квартирі та заборонити користуватись нею.

 А тому будьте уважні та обережні! Якщо Вам пропонують подарувати квартиру в обмін на утримання та надання допомоги, скоріш за все – це шахраї.

Чим договір довічного утримання відрізняється від спадкового договору?

 За своєю правовою природою договір довічного утримання також схожий на спадковий договір. Сторонами у спадковому договорі є також власник майна (відчужувач) і набувач, який зобов’язаний виконувати розпорядження власника майна і який у випадку його смерті набуває право власності на його майно. Нотаріус, який посвідчує спадковий договір, накладає заборону відчуження майна, визначеного у цьому договорі.

 Відрізняється спадковий договір від договору довічного утримання моментом набуття права власності. За договором довічного утримання, право власності виникає з моменту посвідчення договору або державної реєстрацій, а за спадковим договором – з моменту смерті особи відчужувача. Тобто набувач за спадковим договором протягом життя відчужувача має право лише придбати право на таке майно в майбутньому у разі здійснення всіх умов, які вказані в договорі.

 Перелічені вище правочини є тотожними в частині єдиного наміру власника відчужити майно на користь іншої особи, і їх легко сплутати, що грає на руку шахраям. А тому, укладати такі договори потрібно тільки  з перевіренімі юристами, яким Ви довіряєте.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація