ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У ВАС ЗАКІНЧИВСЯ ТЕРМІН ПЕРЕБУВАННЯ В УКРАЇНІ?

"Вирішуємо проблеми клієнтів у міру їх надходження".

Мазур Єлизавета Сергіївна

Юрист, спеціалізується на питаннях міграційного права - оформлення документів на території України, країн Європейського Союзу (Польща, Італія, Іспанія, Угорщина, Румунія), надає візовий супровід для громадян України та іноземців.

Зв'язатися зараз

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У ВАС ЗАКІНЧИВСЯ ТЕРМІН ПЕРЕБУВАННЯ В УКРАЇНІ?

Час прочитання: 5 хв.

Відповідно до статті 26 Конституції України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України визначаються статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (можна ознайомитись за цим посиланням)

Але, важливо знати і пам’ятати, що є громадяни, які мають обмеження перебування в Україні у візовому порядку. Тобто, ви можете перебувати в Україні у термін, який встановлено візою - не більше ніж до останнього дня дії строку.

Але, громадяни, для яких порядок в’їзду в Україну без віз, то в такому разі ці особи можуть тимчасово перебувати на території України не більше ніж 90 днів кожен 180-денний період.

Правила дуже прості: якщо строк перебування закінчується, то потрібно або його подовжувати, якщо ви маєте на меті довше залишатися в Україні, або ж покинути територію країни у визначений строк.

Важливо: за порушення іноземцем строку перебування в Україні - передбачена адміністративна відповідальність. Якщо іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на тимчасових підставах (наприклад відкривати бізнес, починати чи продовжувати навчання, працевлаштовуватися, подорожувати тощо), порушили встановлений законодавством України строк перебування в державі, вони несуть адміністративну відповідальність, передбачену статтею 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Згідно з положеннями статей 26 і 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці, що порушили строки перебування в Україні можуть бути примусово повернуті або примусово видворені до країни походження або третьої країни.

Примусове повернення може супроводжуватися забороною в’їзду в Україну

На сьогодні у зв’язку зі збройною агресією РФ та дією воєнного стану в Україні ускладнено можливість оформлення та обміну посвідок на постійне чи тимчасове проживання (включаючи навіть втрачені або викрадені), у зв’язку із чим Державною міграційною службою України розробляються механізми продовження дії виданих раніше посвідок на постійне чи тимчасове проживання.

Продовження та підстави строку перебування в Україні

Продовжити строк перебування в Україні можна на підставі:

  • подання заяви про отримання дозволу на імміграцію;
  • подання заяви про набуття громадянства України;
  • наявності підстав, які не дають змоги виїхати з України;
  • інші випадки, коли виникає необхідність продовження строку перебування (лікування, вагітність, догляд за хворим членом родини, оформлення спадщини, виконання службових обов’язків іноземним кореспондентом або представником іноземного засобу масової інформації тощо).

Строки про звернення про продовження строку перебування: подаються іноземцями та особами без громадянства та приймаючою стороною не раніше ніж за 10 та не пізніше ніж за 3 робочі дні до закінчення такого строку.

Випадки, у яких може бути відмова у продовженні строку перебування іноземця та особи без громадянства на території України

  • необхідності забезпечення національної безпеки або охорони громадського порядку;
  • необхідності охорони здоров’я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;
  • коли паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований або не відповідає встановленому зразку чи належить іншій особі;
  • подання іноземцем та особою без громадянства завідомо неправдивих відомостей чи підроблених документів;
  • коли виявлено факти невиконання іноземцем та особою без громадянства рішення суду чи органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов’язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов’язані з попереднім видворенням за межі України, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в’їзду в Україну;
  • коли є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства мають інші, ніж заявлені у заяві, підстави та мету перебування в Україні або вони не подали відповідного підтвердження;
  • відсутності в іноземця та особи без громадянства достатнього фінансового забезпечення на період перебування або відповідних гарантій приймаючої сторони.

Закінчується строк дії посвідки на тимчасове або постійне проживання

Якщо ж закінчується строк дії посвідки на тимчасове або постійне проживання, то документи для оформлення посвідки, її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби (далі - ДМС), центру надання адміністративних послуг, територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС, за місцем проживання іноземця або особи без громадянства. Якщо в регіоні, де знаходиться іноземець, наразі міграційна служба не відновила свою роботу або відновила не в повній мірі, то можна звернутися до підрозділу в іншому регіоні або зачекати, поки відновиться робота (якщо дозволяє строк). Притягнення до адміністративної̈ відповідальності за прострочення посвідки розглядається індивідуально в кожному конкретному випадку, тому краще звертатись до кваліфікованих юристів цієї сфери діяльності.

Строки звернення із заявою для оформлення посвідки на тимчасове або постійне проживання

Документи для оформлення посвідки подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування/проживання в Україні.

У разі закінчення строку дії посвідки, документи для її обміну можуть бути подані не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії. У такому випадку посвідка, що підлягає обміну, після прийому документів повертається особі та здається нею під час отримання нової посвідки.

Згодом, посвідка видається протягом 15 робочих днів з дати прийняття документів від іноземця або особи без громадянства.

Якщо Вам потрібен юридичний супровід в оформленні документів на тимчасовий або постійний вид проживання в Україні, громадянства України, представництва Ваших інтересів в міграційній службі - Ви завжди можете розраховувати на допомогу наших юристів.

Детальніше: Як отримати посвідку на тимчасове або постійне проживання в Україні.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Юрист, спеціалізується на питаннях міграційного права - оформлення документів на території України, країн Європейського Союзу (Польща, Італія, Іспанія, Угорщина, Румунія), надає візовий супровід для громадян України та іноземців.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація