"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс наших клієнтів – час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Заступник керуючого партнера

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО НЕМАЄ ДОКУМЕНТІВ НА МАЙНО, ЯКЕ ЗРУЙНОВАНЕ ВНАСЛІДОК ВОЄННИХ ДІЙ?

Якщо внаслідок збройної агресії РФ об’єкт нерухомого майна був зруйнований або пошкоджений, його власник має право отримати від держави компенсацію. Натомість однією з умов отримання такого відшкодування є наявність правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності особи на зруйноване майно.

Ракетні обстріли та бойові дії нерідко застають власників житла зненацька. У ситуації, коли потрібно рятувати життя, не всі можуть потурбуватися про документи, як для посвідчення особи, так і на майно.

Виникає питання: чи залишається у громадянина України право на відшкодування збитків за зруйноване майно у тому разі, коли документи на це майно втрачені? І відповідь однозначна: так! Проте складність процедури доведення наявності права власності на зруйноване майно залежить від нюансів. Фахівці практики нерухомості та будівництва юридичної компанії «Приходько та Партнери» підготували загальні пояснення.

Шляхи відновлення документів на зруйноване майно

Складність відновлення документів варіює від випадків, коли власникам житла взагалі нічого не доведеться робити, і до обставин, коли єдиним виходом буде звернення до суду. Розглянемо можливі варіанти:

  • Використання відомостей з Єдиного реєстру речових прав на нерухоме майно.
    Якщо житло занесене в реєстр, власнику нічого не доведеться робити – при поданні повідомлення про руйнування через сервіс «Дія» або у ЦНАП відомості про об’єкт притягнуться автоматично. Після 2013 року до реєстру заносяться вся інформація про зміну власника об’єкта нерухомості незалежно від того, яким чином відбувається.
  • Отримання дублікату правовстановлюючого документа.
    За українським законодавством, дублікат має таку ж саму юридичну силу, як і оригінал. Натомість видати дублікат може виключно той самий орган, який видав оригінал. Отже, конкретні кроки з отримання дубліката залежать від того, яким саме чином набуте право власності на житло: шляхом приватизації, через розподіл майна між колишнім подружжям або спадкоємцями, шляхом укладення договору купівлі-продажу таке інше.

Приклад: Власник купив квартиру до 2013 року. Отже, він укладав з продавцем нотаріальний договір купівлі-продажу, який і є правовстановлюючим документом на цей об’єкт нерухомості. За дублікатом договору слід звертатися до того самого нотаріуса, який засвідчував договір купівлі-продажу.

  • Рішення суду про визнання права власності.
    У невеликій кількості випадків доведеться звертатися з позовами до суду. З’ясувати, що до цієї категорії потрапляє і ваш випадок, допоможе юрист.

Законопроєкт №7198

Більшість крапок над «і» має розставити прийняття окремого закону щодо механізму отримання компенсації за зруйноване майно. Зокрема, в законопроєкті №7198 йдеться про можливість подання заяви про компенсацію й за відсутності документів, якщо вони були втрачені.

Отримувачу компенсації надається можливість подати документи згодом додатково чи звернутися до Комісії з розгляду питань стосовно надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна з проханням сприяти в отриманні таких документів. Проте з прийняттям закону парламент не квапиться. В алгоритмі відновлення документів на зруйноване майно ще можливі зміни.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація