Фото: Що робити, якщо відносно Вас складають протокол про адміністративне правопорушення

"Ми захистимо недоторканність Вашої честі, гідності, ділової репутації та інтелектуальної власності."

Ан Ірина Миколаївна

Керівник практики господарського та цивільного права

E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70 +38 (093) 007-44-11

Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.

Зв'язатися зараз

Що робити, якщо відносно Вас складають протокол про адміністративне правопорушення

Час прочитання: 5 хв.

Насамперед, зазначу, що при малозначності адміністративного правопорушення поліція може звільнити Вас від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням (ст. 22 КУпАП) – про це завжди можна попрохати поліцейського, визнавши протиправність своїх дій та пообіцявши сумлінну поведінку в майбутньому.

У цьому випадку ніякий протокол не складається, але поліцейський може провести роз’яснювальну бесіду, щоб Ви усвідомили незаконність своєї поведінки. Така процедура можлива лише за умови, якщо розгляд справи знаходиться в компетенції поліції, а не іншого органу (наприклад, суду).

При цьому, поширеним є випадок, коли постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься одразу, тобто без складення протоколу, із зазначенням виду та розміру стягнення або накладенням письмового попередження (ст. 26, 283 КУпАП) - так звана постанова на колінці.

Наприклад, така процедура застосовується по популярним статтям 175-1 КУпАП (куріння у невстановленому місці) та 178 КУпАП (розпивання алкоголю у забороненому місці).

Якщо ж усним зауваженням не можна обійтися, то поліцейський за загальним правилом має скласти протокол про адміністративне правопорушення (ст. 254 КУпАП).

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності (ст. 254 КУпАП).

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до нього. А також – право не підписувати протокол, зазначивши у полі для зауважень мотиви своєї відмови від його підписання (ст. 256 КУпАП).

Якщо у Ваших поясненнях залишилися пусті поля, в які можна буде згодом щось протиправно записати (це, в свою чергу, може бути використано проти Вас), радимо їх сміливо закреслити буквою «Z». У поясненнях Ви можете викласти своє бачення подій, вказати на можливість підтвердження цих даних третіми особами тощо.

Також у випадку, коли Ви відмовляєтесь підписувати протокол, можна вказати на рівень адекватності поведінки працівників поліції та записати інші зауваження, зокрема той факт, що через такі порушення Ви відмовляєтесь підписувати протокол.

Завданням поліцейського є охорона прав і свобод людини, а також забезпечення публічної безпеки і порядку. Для виконання таких завдань йому надано повноваження з виявлення та припинення адміністративних правопорушень (п. 2,3 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про Національну поліцію»). Отже, виявивши правопорушення, саме поліцейський має відреагувати на нього належним чином. Також працівник поліції зобов’язаний своєчасно реагувати на заяви та повідомлення про адміністративні правопорушення, усні заяви – не виняток.

Якщо Ви є потерпілим або свідком правопорушення – повідомте про це поліцію, вона не має права ігнорувати Ваші слова, посилаючись на їхню неправдивість або надуманість.

Якщо ж Ви і є правопорушником, то пам’ятайте, що Ви зобов’язані виконувати лише законні вимоги працівників поліції. Підозра у скоєнні правопорушення є підставою для перевірки документів, здійснення поверхневої перевірки чи особистого огляду та огляду речей, а у певних випадках – затримання. Далі мова піде про це детальніше.

Ви маєте право вимагати довести протиправність ваших дій посиланням на відповідні норми КУпАП. Тобто працівники поліції зобов’язані надавати роз’яснення про неправомірність Ваших дій, та ще й робити це ввічливо, переконливо і зрозумілою для Вас мовою, посилаючись на відповідні вимоги нормативно-правових актів.

Протокол складається на місці вчинення правопорушення. Однак у випадку неможливості складення його на місці, законодавство дозволяє затримати особу для складення протоколу про адміністративне правопорушення . Про таке затримання складається окремий протокол, який буде розглянутий у наступному розділі.

 

На жаль, працівники патрульної поліції не завжди вміють належним чином складати протокол і користуються допомогою більш кваліфікованих колег. Це можуть бути слідчі, інколи чергові, доволі часто – дільничні інспектори.

Тому в більшості випадків поліція «запрошує» особу для складення протоколу до відділення поліції, а у разі відмови добровільно слідувати за ними – затримує для складення протоколу на підставі ст. 259 КУпАП.

Тепер детально про протокол.

Зі зразком протоколу можна ознайомитися самостійно – він є додатком до Інструкції, затв. Наказом № 1376, яку можна знайти на сайті rada.gov.ua. Так само можна завантажити протокол про адміністративне затримання, постанову по справі про адміністративне правопорушення тощо.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності (ст. 254 КУпАП).

При складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснюються її права (мається на увазі пояснення суті визначених статей, а не їх просте зачитування), передбачені ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені ст. 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ( ст. 256 КУпАП, п. 11 Розділу ІІ Інструкції, затв. Наказом №1376).

Окрім відомостей про склад, місце, час вчинення правопорушення, відомостей про особу, яка склала протокол та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в протоколі також вказуються такі речі, на які слід звернути увагу:

  • чи притягалась особа до адміністративної відповідальності (якщо є відомості у базі або зі слів порушника);
  • відомості про заподіяну матеріальну шкоду – у разі наявності, але обов’язково простежте, щоб там не опинилися зайві цифри про розмір збитків);
  • відомості про свідків правопорушення та місце їх проживання (за наявності свідків);
  • відомості про здійснення особистого огляду та огляду речей (у разі здійснення) та понятих, які були при цьому присутні;
  • додатки до протоколу: пояснення потерпілого, свідків, порушника, документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення, рапорти посадових осіб тощо.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання (ст. 256 КУпАП).

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики господарського та цивільного права

E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70 +38 (093) 007-44-11

Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

3.8

Кількість оцінок:

14

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація