Шахрайські дії з платіжними картками – стаття 190 ККУ «Шахрайство»

"Ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час!"

Горелик Євген Борисович
E-mail
gorelik@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-49

Адвокат спеціалізується на стягненні заборгованості та виконанні судових рішень.

Зв'язатися зараз

Шахрайські дії з платіжними картками – стаття 190 ККУ «Шахрайство»

Час прочитання: 4 хв.

Україна - одна з перших країн в сфері діджиталізації. Це прогрес і це чудово, це спрощує наше життя, але це ж надає шахраям повний доступ до всіх Ваших персональних ресурсів, якими шахраї користуються, щоб зняти кошти з Вашого банківського рахунку або іншим засобом, знаходячись при цьому відділено від Вас особисто, з Вами не спілкуючись та, можливо, навіть знаходячись за кордоном.

З особистої юридичної практики можливо зазначити, що шахрайство в інтернеті набуло великого розмаху. Є різні його форми та шахраї можуть заволодіти Вашими кредитними коштами або коштами, які знаходяться на інших банківських рахунках, навіть без отримання від Вас інформації, яка містить секретну інформацію за Вашою кредитною картою щодо Пінкоду Вашої кредитної карти або карти для платежів, трьох значного CVV-коду – це  код для перевірки справжності Вашої картки під час оплати через Інтернет та здійснення інших видів операцій, як було раніше, але  є нові, більш «витончені» форми шахрайства в інтернеті.

 

З власного юридичного досвіду наведу приклад шахрайства в інтернеті.

Шахраї блокують телефонний номер жертви, до  якого прив’язано онлайн доступ до кредитних ресурсів і телефон потерпілого від інтернет злочинства знаходиться деякий час без можливості ним користуватись – це невеликий проміжок часу.

Після цього, шахраї переоформляють онлайн банкінг на інший телефонний номер, який знаходиться у них у користуванні,  перевипускається банківська карта та за допомогою онлайн банкінгу - Приват 24 або інший, на людину оформляються онлайн кредити, знімаються кредитні та особисті кошти жертви інтернет-шахрайства.

Інтернет-шахрайство здійснюється дуже швидко, в нашому прикладі шахраям знадобилось менш, ніж година, щоб оформити незаконні кредити та зняти кредитні кошти, з оформленням кредитних зобов’язань на боржника, на суму більш, ніж 160 тис. грн. 

Чи можливо повернути кошти, списані шахраями з Вашої банківської карти? Так, можливо. За умови, що Ви не повідомили шахраям свої персональні дані: CVV-код та Пінкод, бо в цьому випадку Ви самі порушуєте правила користування банківськими послугами та безпеки.

Адвокатське бюро Приходько та Партнери знає, як повернути кредитні кошти, списані шахраями, і готові допомогти Вам повернути кошти, списані шахраями.

Також обов’язкове звернення до банку, який здійснює  Ваше обслуговування та банку, який обслуговує банківський рахунок шахрая, на який переведено кошти, негайне блокування карти та звернення до кіберполіції з заявою про здійснення відносно Вас шахрайства – злочину, відповідальність за який передбачена ст. 190 КК України – «Шахрайство».

При зверненні до правоохоронних органів важливо:

  • щоб Ваша заява була зареєстрована саме як повідомлення про злочин і інформація була внесена до ЄРДР, про що необхідно отримати Витяг з ЄРДР.
  • щоб Ви отримали пам’ятку про права потерпілого, відповідно набули статусу потерпілого у кримінальному провадженні, що наділяє Вас правами, як потерпілого від злочину.
  • необхідно здійснювати контроль за ходом досудового розслідування, який необхідно здійснювати у випадку бездіяльності слідчого або неналежної роботи оперативних працівників при виконанні доручень слідчого, які не призвели до ефективного розслідування справи і відшкодуванню заподіяних збитків потерпілому від шахрайських дій, здійснюється шляхом подання клопотань, заяв та скарг, як до самого слідчого і керівництва правоохоронного органу, так і до слідчого судді.

Враховуючи складність цього завдання, пропонується звернення за професійною допомогою до адвоката, хоча це і не є обов’язковим у випадку Вашої повної юридичної обізнаності. 

 

При зверненні до банку банківські працівники намагаються не приймати відповідні заяви, але на прийнятті та наданні Вам офіційної відповіді треба теж наполягати. І тут діяти самостійно клієнту теж проблематично, бо звернення повинно бути зроблено у правильному форматі, щоб мати можливість повернути втрачені кошти.

Аналогічно можливо ставити питання при незаконному заволодінні Вашими кредитними коштами з боку брокерів, інтернет-шахраїв, шахрайстві з криптовалютою.

При відмові у відшкодуванні банк повинен буде відшкодувати всю суму незаконно списаних коштів.

Цей обов’язок банку та право на відшкодування коштів витікає з ряду статей цивільного Кодексу України, якими врегульовано порядок відшкодування збитків.

Так, ст. 22 Цивільного кодексу регламентує право на відшкодування збитків.

Що стосується взаємовідносин саме з банком з приводу відшкодування - це врегульовано ч.1 ст.1066, ч. 1 ст. 1071 ЦК, де закріплено, що банк має право списати кошти на підставі розпорядження саме клієнта та зобов’язаний клієнта при цьому ідентифікувати, невиконання або неналежне виконання банком цього обов’язку є правовою підставою для відшкодування збитків.  

Тобто, право на ініціювання на списання коштів зі свого рахунку – це право саме клієнта і завдання банку ідентифікувати цю особу і не допустити списання коштів на користь сторонніх осіб, в даному випадку – інтернет -ахраїв.

Стаття 1073 ЦК встановлює обов’язок банку в разі виявлення незаконного списання коштів зробити їх повернення на рахунок клієнта.  

Додам, що є стала успішна судова практика повернення незаконно стягнутих коштів на користь клієнтів за рахунок  банку.

Отже, підводячи підсумки сказаному,  необхідно зазначити, що повернення незаконно списаних коштів з рахунку клієнтів є комплексним питанням, яке необхідно вирішувати трьома шляхами:

  • Звернення до банку про повернення коштів
  • Звернення до правоохоронних органів – кіберполіції з заявою про здійснення стосовно клієнта шахрайських дій
  • Звернення до суду до банківської установи з позовною заявою про повернення коштів у цивільному порядку.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
gorelik@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-49

Адвокат спеціалізується на стягненні заборгованості та виконанні судових рішень.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація