Самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю – допомога адвоката, алгоритм дій при 429 статті КК України

«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю – допомога адвоката, алгоритм дій при 429 статті КК України

Час прочитання: 3 хв.

Військова присяга та статути покладають на військовослужбовців ряд обов’язків, серед яких: захист України, дотримання дисципліни під час населення служби, виконання поставлених бойових завдань. Самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю – злочин, який карається на строк від 5-ти до 10-ти років (відповідно до статті 429 КК України). Що робити в даній ситуації? Звичайно, вам знадобиться допомога адвоката, який зможе скласти алгоритм дій для вашого захисту. Це один із напрямків діяльності юристів «PRIKHODKO & PARTNERS».

Суспільна небезпечність відмови діяти зброєю чи самовільного залишення поля бою – послаблення боєздатності Збройних Сил України, порушення організації бойових дій, внесення паніки у лави військових.

Самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю

Самовільне залишення поля бою – складові злочину

Відповідно до статті 429 КК України об’єкт злочину – поводження військових під час бою, а також порядок, який забезпечує виконання ними своїх військових обов’язків в бою.

Об’єктивна сторона злочину:

  1. Самовільне залишення поля бою.
  2. Відмова під час бою діяти зброєю.

Поле бою – земельна ділянка, повітряний чи морський простір, в якому ведеться бій.

Час бою – тривалість бою. Його початок і закінчення регламентовані наказами начальника (командира).

Таким чином:

Самовільне залишення поля бою – залишення як місця в окопі, так і в будь-якому бойовому порядку під час оборони чи наступу, тобто, ухилення від ведення протиповітряного, повітряного, морського бою.

Відмова діяти зброєю під час бою може виразитися у заяві військовослужбовця, в якій він висловить небажання діяти зброєю або у безпосередній відмові використовувати зброю під час бою.

Якщо присутня не тільки відмова діяти зброєю, а й умисне пошкодження або знищення бойових припасів, зброї, це кваліфікується як сукупність злочинів, які передбаченні статтями 411 і 429 КК України.

Самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю – злочин, який із суб’єктивної сторони характеризується прямим умислом. Мотиви – легкодухість, боягузтво або інші. Якщо мотив дій протидержавний, це кваліфікується як державна зрада.

Якщо мова йде про самовільне залишення місця служби або військової частини, вчинене особами в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, караються позбавленням волі на строк від 5-ти до 10-ти років.

Алгоритм дій при статті 429 КК України

Правовий статус військовослужбовця, якого підозрюють або обвинувачують у вчиненні кримінального військового порушення, майже не відрізняється від статусу цивільної особи. Іншими словами, обвинувачений має всі процесуальні права, які передбачені статтею 42 КК України.

Якщо Вас підозрюють в самовільному залишенні поля бою або у відмові діяти зброєю, Вам знадобиться допомога професійних юристів. Співробітники нашої компанії «PRIKHODKO & PARTNERS» зроблять все потрібне для того, щоб Ви змогли вийти з ситуації, яка склалася, з найменшими втратами. На попередній консультації наші юристи розберуться з обставинами конкретно Вашої ситуації та складуть алгоритм дій для ефективного забезпечення захисту в суді.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація