РОЗПОДІЛ МАЙНА ПОДРУЖЖЯ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

РОЗПОДІЛ МАЙНА ПОДРУЖЖЯ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ

Час прочитання: 3 хв.

 Розподіл спільного сумісного майна подружжя вкрай складна процедура, що вимагає досконалого знання законодавства та багатого юридичного досвіду. І хоча чоловік та дружина завжди мають право на мирне врегулювання майнових відносин шляхом укладення договору, в більшості випадків ділити спільне нажите майно доводиться через суд.

 Нижче дам відповідь на основні питання, які виникають під час розподілу майна подружжя, що допоможе зорієнтуватись, якщо поруч з Вами нема адвоката, якому Ви довіряєте.

До якого суду звертатись при розподілі майна?

 Позовну заяву потрібно подавати до місцевого загального суду. У разі поділу нерухомого майна – звертатись потрібно за місцем знаходження такого майна або його частини, у разі поділу рухомого – за місцем реєстрації проживання /перебування відповідача.

Який строк звернення до суду з позовною заявою?

 Якщо шлюб між подружжям не розірвано, позовна давність щодо розподілу спільного сумісного майна не застосовується.

 Якщо ж шлюб розірвано, звернутись до суду про розподіл спільного сумісного майна подружжя можна протягом трьох років, які рахуються з дня, коли один із подружжя дізнався про порушення свого права власності на майно.

Яка вартість розподілу майна в судовому порядку?

 У вартість входить сплата судового збору та витрати на правову допомогу. Витрати на правову допомогу розраховуються для кожного випадку індивідуально, враховуючи складність справи і досвідченість адвоката.

Яке майно належить до спільної сумісної власності подружжя?

  • Все майно, за виключенням речей індивідуального користування, яке було придбано подружжям під час шлюбу, незалежно від того, мав інший із подружжя самостійний заробіток чи ні.
  • Заробітна плата, стипендія пенсія та інші доходи, отримані подружжям;
  • Речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані за час шлюбу для одного з подружжя;
  • Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім'ї, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором.

Яке майно є особистою власністю подружжя?

  • Майно, набуте до шлюбу;
  • Майно, придбане під час шлюбу на підставі договору дарування або якщо воно перейшло у спадок;
  • Майно, придбане за особисті кошті одного з подружжя;
  • Нерухоме майно, придбане внаслідок приватизації;
  • Земельна ділянка, набута одним із подружжя під час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, яка перебувала у його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельної ділянки державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації;
  • Речі індивідуального користування, включаючи прикраси і коштовності, навіть у разі придбання їх за спільні кошти;
  • Премії, нагороди, які один із подружжя одержав за особисті заслуги. У разі, якщо судом буде встановлено, що другий із подружжя своїми діями сприяв одержанню такої премії або нагороди, суд може визнати за ним право на її частку;
  • Кошти, які були одержані як відшкодування за втрату або пошкодження речі, яка належала одному з подружжя, а також як відшкодування завданої йому моральної шкоди
  • Страхові суми, одержані за обов’язковим чи добровільним особистим страхуванням, у разі, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок особистих коштів кожного з подружжя;
  • Майно, що було набуте за час окремого проживання, у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.

Як поділити борги?

 Якщо кредитний договір був укладений одним з подружжя в інтересах сім’ї і кошти, отримані за цим договором, використовувались на сімейні потреби, то подружжя відповідають за зобов’язанням солідарно. Майно, придбане за кошти, які отримані в кредит, підлягає розподілу між подружжям, навіть якщо кредит не сплачений. У разі, якщо кредит був отриманий одним із подружжям таємно від іншого або був використаний на власні потреби, інший з подружжя не буде нести відповідальність за зобов’язанням.

 Вищенаведені правила розповсюджуються і на чоловіка з жінкою, які не зареєстрували шлюб, проте проживали однією сім’єю та вели спільне господарство.

 Крім того, кожне правило несе в собі безліч тонких юридичних нюансів, які впливають на розподіл майна, і без допомоги досвідченого адвоката, захистити свої інтереси в судовому порядку буває вкрай важко.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація