Фото: Ревізія і Аудит: відмінності

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

Ревізія і Аудит: відмінності

Час прочитання: 3 хв.

Незважаючи на те, що ревізія віднесена до методів фінансового контролю, єдиного його визначення знайти не можна. Щодо наукових положень, то, одні науковці, вважають, що ревізія – це комплексна перевірка всієї фінансово-господарської діяльності юридичної особи за звітний період. Інші - ревізія є важливим методом контролю за витрачанням коштів, їх збереженням, станом бухгалтерського обліку і звітності в державних установах.

При здійсненні пошуку законного визначення, то прямого визначення знайти не можна, однак можна вказати статтю 4 Закону №2939-XII, яка передбачає, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії, що полягає у документальній і фактичній питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні.

ревізія і аудит

Щодо аудиту, то маємо легальне визначення у пункті 1 статті 1 Закону № 2258-VIII, де вказано, що аудит - послуга з перевірки даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності з метою висловлення незалежної думки аудитора про її відповідність в усіх суттєвих аспектах вимогам положень та стандартів бухгалтерського обліку.

Отже, в обох випадках ми маємо перевірку фінансової діяльності певних суб’єктів, при чому використовуються подібні способи контролю, а також однакові джерела – законодавство та первинна облікова документація.

Отримати консультацію аудитора

У доктрині можна знайти думку, що ревізія пов’язана з ретроспективною формою контролю, у той час як аудит орієнтований на перспективу. Пояснити цю думку можна так:

 "Ревізія вивчає минулі фінансові операції на основі наданої документації. Основна мета ревізії – виявити фінансові порушення, зловживання, а також, притягти до відповідальності осіб, які вчинили ці правопорушення. Тобто ревізія здійснюється лише з позицій дотримання законності того, що було в минулому. Ревізія здійснюється в установах державного сектору економіки, а також, на підприємствах, що отримують бюджетні кошти. Що ж до мети аудиту, то вона залежить від того чи є аудит обов’язковим чи ініціативним. Мета обов’язкового аудиту підтвердження достовірності фінансової звітності, оскільки підприємства зобов’язані опубліковувати фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці."

Якщо аудит ініціативний, то замовник аудиту здійснює його, коли відчуває потребу в перевірці правильності система обліку та відповідності реальної діяльності бухгалтерському обліку тощо. Крім цього, аудитор може дати поради щодо діяльності та виправлення недоліків. Мета ініціативного аудиту – своєчасно виявити та усунути порушення, щоб не бути притягнутим до відповідальності та покращити розвиток діяльності юридичної особи, тобто дії на майбутнє.

Ревізію здійснює Державна аудиторська служба та міжрегіональні органи Держаудитслужби – яка наділена владними повноваженнями державою.

Розрахувати вартість консультації з фахівцем

Аудит здійснює аудитор – фізична особа, яка підтвердила кваліфікаційну придатність до провадження аудиторської діяльності, має відповідний практичний досвід та включена до Реєстру аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності або аудиторська фірма. Тобто, проведення аудиту можливо ініціювати в будь-який час, незалежно від того, коли був проведений попередній аудит, та незалежно від того, чи обов’язковим є аудит. Якщо в проведенні аудиту зацікавлений замовник, то ревізія призначається рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю без погодження. Тому ревізію сприймають в основному негативно.

Отже, ревізія відрізняється від аудиту своєю метою, суб’єктом здійснення, підставою здійснення та плановістю.

Компанія "Приходько та Партнери" надає послуги фінансового та бухгалтерського аудиту для ТОВ і ФОП. Якщо ви цінуєте компетентність, відповідальність і гнучкість в роботі - ласкаво просимо. Для консультації заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація