Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!

Приходько Андрій Анатолійович
E-mail
advokat@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-00 +38 (098) 007-44-00

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійних експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

РЕЙДЕРСТВО В АГРАРНОМУ БІЗНЕСІ. ЯК З НИМ БОРОТИСЯ?

  Аграрний бізнес є лакомим шматочком для рейдерів, бо має прибутки, швидку окупність та невисоку обізнаність людей, які звикли працювати із землею, з юридичними тонкощами ефективної протидії рейдерам.

  Перший спосіб захоплення бізнесу — це так зване чорне рейдерство, яке передбачає грубе фізичне захоплення об’єктів. Такий спосіб супроводжується повним свавіллям та беззаконням, підробленими документами та ін.

  Другий — через домовленості з правоохоронними чи контролюючими органами.

 Третій — через отримання судових рішень про стягнення заборгованості або визнання права власності. Найпопулярніший останній спосіб рейдерського заволодіння активами саме через «придбання» судового рішення.

  Після виконання рішення суду та зміни власників у реєстрі починається наступний етап — фізичне захоплення та встановлення контролю над активами, призначення на всі основні посади «своїх» осіб. Щоб максимально забезпечити сприятливе інформаційне середовище, привернути увагу ЗМІ та громадськості на свою користь, рейдери можуть вдаватися до чорного піару (зокрема, проплачувати розповсюдження інформації про причетність компанії до фінансування тероризму, співпрацю з тимчасово окупованою територією, належність компанії до групи компаній, пов’язаних з бізнесом колишньої влади та ін.).

  Заходи захисту бізнесу

  Зазвичай в результаті рейдерського захоплення власник бізнесу ризикує втратити не якусь окрему його частину або актив, а весь бізнес загалом. Проте, на жаль, розуміння реальної небезпеки рейдерського захоплення здебільшого приходить занадто пізно, коли вже відбувся факт зміни власників, керівників тощо. В ситуаціях, в яких до нас зверталися клієнти у випадках рейдерського захоплення – рейдери завжди були на крок попереду.

  Щоб випередити рейдерів, треба мати на руках хоча б копії установчих документів, оскільки для початку потрібно буде витратити час на збирання інформації, відновлення документів та ін.

  Перше: рекомендуємо здійснювати моніторинг та відстежувати ознаки рейдерського посягання наступним чином. По‑перше, відстежувати інформацію про компанію та її активи в Єдиному державному реєстрі судових рішень, на сайті судової влади або через електронний кабінет у системі Електронний суд на предмет наявності підозрілих, необґрунтованих позовів, інших посягань з боку третіх осіб. Окрім того, відстежувати в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі права власності та Реєстрі іпотек інформацію про підозрілі арешти, інші реєстраційні дії щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно, обтяжень щодо нерухомого майна, яке належить або перебуває в користуванні підприємства.

  Можна встановити заборону вчинення реєстраційних дій з нерухомим майном на 10 днів за заявою власника. Також можна передати основні активи в іпотеку контрольованій «дружній» компанії. Використовувати функцію SMS-маяк для повідомлення про перереєстрацію прав на активи. Відстежувати інформацію про підприємство, розміщену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

  Друге: потрібно заздалегідь потурбуватися про наявність дублікатів установчих документів та документів, що посвідчують право власності на активи, або їх нотаріальних копій. Найчастіше під час рейдерського захоплення компанії у колишнього, але законного власника на руках відсутні майже всі документи, що суттєво ускладнює аналіз всіх обставин справи, розробку чіткого та послідовного алгоритму захисту бізнесу, написання позовних заяв, скарг тощо. Окрім забезпечення наявності дублікатів, нотаріальних копій установчих документів, документів, що посвідчують право власності на активи, необхідно також забезпечити їх належне зберігання не в офісі, не разом з оригіналами документів, а в банківській комірці (індивідуальному сейфі).

  Третє: рекомендуємо уникати будь-яких підозрілих та недобросовісних контрагентів, які можуть штучно створити боргові зобов’язання. Уникати прострочення оплати за кредитними договорами та стежити за відступленням прав вимоги за такими договорами для третіх осіб. Отримавши таке право вимоги, недобросовісна факторингова компанія може розділити права вимоги до боржника на частини й таким чином претендувати на стягнення заборгованості у примусовому порядку за рахунок усього майна боржника. Навіть якщо в іпотеку чи заставу був переданий лише один об’єкт, який мав забезпечити виконання зобов’язання в повному обсязі.

  Четверте: чітко передбачити права та обов’язки учасників, акціонерів (зокрема, шляхом доопрацювання статуту або підписання відповідного корпоративного договору). Чим чіткіше будуть прописані функції та права кожного учасника, тим менше розбіжностей може виникнути між ними в майбутньому. Якщо такі розбіжності виникнуть, то шанси їх ефективного та своєчасного врегулювання зростають у кілька разів. Варто відзначити, що частина корпоративних конфліктів, які в інформаційному просторі можуть отримати розголосу як «рейдерське захоплення», трапляються саме через наростання непримиримих антагонізмів між учасниками підприємства, які усіма правдами та неправдами намагаються перетягнути на себе ковдру. Такі дії учасників бізнесу часто несуть не лише негативні репутаційні наслідки для компанії, але й фінансові збитки, відмову контрагентів від продовження співпраці, збитковість та банкрутство підприємства.

  П’яте: для того щоб уникнути неприємних сюрпризів як від старого директора, який мав довіру, так і від нового, якого призначили нові «законні» власники, рекомендуємо чітко виписати повноваження директора, а також встановити певні обмеження щодо прийняття ним рішень та укладення правочинів (зокрема, щодо відчуження та обтяження майна, розпорядження грошовими коштами тощо).

Отже, щоб розробити ефективну та послідовну систему захисту свого бізнесу від неочікуваних зазіхань рейдерів, необхідно розробити та запровадити низку превентивних заходів. Проте розпочинати потрібно з комплексного аудиту бізнесу, який включатиме перевірку корпоративної структури групи компаній та установчих документів, правильності оформлення прав власності на активи та користування. Для агробізнесу першочергово необхідно здійснити перевірку договорів оренди землі, правильності оформлення трудових відносин, інформаційних атак на підприємство, добросовісності та надійності контрагентів, порядку зберігання установчих та фінансових документів, порядку використання інформації з обмеженим доступом, порядку дій працівників на випадок обшуку, перевірки, фізичного захоплення підприємства.

  Протидія рейдерському захопленню

  Перед тим як, подавати позов до суду, можна звернутися до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції України. Шляхом скасування реєстраційних дій, здійснених рейдерами, можна швидше повернути майно законному власнику. Комісія розглядатиме скаргу протягом 30 днів, тоді як судове оскарження таких дій триватиме в середньому 2‑4 місяці лише в суді першої інстанції.

  Скасування реєстраційних дій через порушення державного реєстратора порядку здійснення реєстраційних дій не виключає повторного права рейдерів звернутися до іншого реєстратора з новою заявою, вже враховуючи свої помилки, на які вказала Комісія, на підставі того ж правовстановлюючого документа.

  Наступний крок: звернення до суду з позовом про визнання недійсним правочину, який став підставою для вчинення незаконних реєстраційних дій, з апеляційною скаргою на рішення суду, звернення до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення. В окремих випадках залучений спеціаліст, адвокат може також рекомендувати разом із позовними заявами просити забезпечення позову шляхом накладення арештів на майно та/або заборон проведення реєстраційних чи інших дій.

  До того ж, якщо рейдерське захоплення супроводжується зміною керівника підприємства, то окрім оскарження дій державного реєстратора, оскарження рішення загальних зборів, можна і навіть потрібно подавати позов про відновлення на посаді попереднього керівника. Чим більше буде подано позовів, що не виключають один одного, тим складніше і дискомфортніше почуватимуться рейдери, тим більше фінансового та адміністративного ресурсу вони будуть вимушені витрати, що може призвести до виснаження і втрати інтересу. Рейдерство — це свого роду бізнес, рейдери також оцінюють ефективність своїх дій. Варто зауважити, що зазвичай основна мета рейдерів — заволодіти бізнесом не з метою його подальшого ведення, а з метою швидкого виведення всіх активів та отримання від цього максимально можливих прибутків.

  Проведення тимчасового вилучення документів у нотаріуса або реєстратора, які здійснили незаконні реєстраційні дії; застосування заходів забезпечення у кримінальному провадженні; накладення арешту на майно та забезпечення його передачі власнику в межах кримінального провадження; забезпечення збереження майна тощо – це ті ефективні механізми, які треба використовувати.

  Необхідно привертати увагу ЗМІ та громадськості до проблеми, розповсюдити інформацію в соціальних мережах, провести прес-конференцію – ці заходи є необхідними та ефективними.

  Висновок

  Якщо своєчасно залучити кваліфікованих правників та адвокатів, можна добитись відновлення прав законних власників. Також радимо, для уникнення рейдерських атак або унеможливлення їх, заздалегідь вжити заходи для захисту Вашого бізнесу. 

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація