Рапорт про невиконання наказу

"Salus populi suprema lex esto - хай буде благо народу найвищим законом".

Лобунько Михайло Ігорович
E-mail
lobunko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-41-08

Юрист практики військового права: оформлення УБД, звільнення з військової служби, бронювання працівників на період мобілізації, оскарження висновку ВЛК, юридичний супровід клієнтів в ТЦК та СП (військкоматі).

Зв'язатися зараз

Рапорт про невиконання наказу

Час прочитання: 3 хв.

Попри те, що виконання наказу командира є важливою складовою дисципліни у війську, далеко не усі накази є такими, що їх можливо виконати. Десь змінилася оперативна обстановка, десь військовослужбовець розуміє, що шансу повернутися живим із завдання, на яке його відправляють, немає. А десь наказ, в принципі, може бути злочинним, адже, незважаючи на патріотизм та високий моральний дух в ЗСУ, ніхто не виключає людський фактор на рівні окремих осіб. Потрібно розуміти, як чинити у такій ситуації, аби ваші дії з обґрунтованого невиконання наказу не вважалися злочином.

Якими нормами законодавства регулюється це питання?

Ст. 402 чинного Кримінального кодексу України передбачає, що непокора, яка виявляється у відкритій відмові виконати наказ начальника в умовах воєнного стану або бойовій обстановці, карається позбавленням волі на термін від 5 до 10 років позбавлення волі. Тож цілком очевидно те, що наявність обґрунтованих причин для невиконання наказу командира повинна бути викладена належним чином, аби військовослужбовець не мав проблем з законом.

 

Наступна стаття Кримінального кодексу України стосується невиконання наказу у воєнний час, при якому не було ознак непокори. Під цю правову норму підпадають діяння, котрі спричинили тяжкі наслідки. Санкція статті передбачає позбавлення волі від 3 до 7 років.

Якщо простими словами пояснювати різницю між цими двома правовими нормами, то вона полягає в тому, що у першому випадку йдеться про відкриту заяву щодо небажання виконувати наказ та демонстративні дії, котрі це підтверджують. У другому випадку не менш вагомим фактором є настання тяжких наслідків. Тобто – якщо таких наслідків не настало, військовослужбовця буде неможливо притягнути до відповідальності за цією статтею, оскільки відсутня об’єктивна сторона злочину.

Якщо ж ідеться про завідомо злочинний наказ, то військовослужбовець не повинен його виконувати. Ба більше, він нестиме кримінальну відповідальність, якщо погодиться на виконання такого наказу.

Як оформити невиконання наказу, аби не настало негативних наслідків?

Отож, все вищезазначене свідчить про те, що у житті можуть трапитися різні ситуації, а військовослужбовцеві потрібно знати, як грамотно оформити обґрунтоване невиконання наказу. З цього приводу потрібно скласти відповідний рапорт. Але, перш ніж писати рапорт про невиконання наказу ЗСУ, варто використати один важливий інструмент, який допомагає зменшити потенційні негативні наслідки для військовослужбовця. Це рапорт про уточнення наказу. В цьому документі військовослужбовець зазначає ті обставини, котрі є причиною його сумніву в доцільності наказу.

Якщо військовий починає саме з такого рапорту, це дає йому нагоду виграти певний час. А ще – командир розуміє те, що наказ не може бути свавільним та необґрунтованим. Але якщо такі методи не допомагають та виникає потреба у рапорті про невиконання наказу, його потрібно складати максимально грамотно з юридичної точки зору, адже від цього документу великою мірою залежить подальша доля військовослужбовця.

 

Команда адвокатського бюро «Приходько та партнери» допоможе у такій непростій ситуації у кількох напрямках:

  • Ми ретельно проаналізуємо усі обставини вашої ситуації та використаємо для аргументації вашого рішення усю необхідну нормативно-правову базу.
  • Складемо рапорт так, аби він був юридично грамотним та переконливим.
  • Зорієнтуємо в тому, яким має бути ваш подальший алгоритм дій.

Така послідовність допомоги стає запорукою її ефективності. Щоб отримати консультацію або допомогу юриста з військового права - заповніть форму на нашому сайті і наш юрист з Вами зв'яжеться найближчим часом. Якщо у Вас немає зв'язку можете написати юристу на Viber, Telegram або WhatsApp.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
lobunko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-41-08

Юрист практики військового права: оформлення УБД, звільнення з військової служби, бронювання працівників на період мобілізації, оскарження висновку ВЛК, юридичний супровід клієнтів в ТЦК та СП (військкоматі).

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація