Припинення виплати пенсії у звʼязку з виїздом за кордон

"Кожна людина має моральну нагоду захищати свої права".

Чмона Альона Олександрівна
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз

Припинення виплати пенсії у звʼязку з виїздом за кордон

Час прочитання: 3 хв.

Кожен громадянин України має право вільно обирати своє місце проживання, знаючи, що його права будуть збережені. Це стосується, у тому числі, пенсіонерів. Сьогодні, попри обмеження на виїзд за кордон для деяких верств населення у зв’язку з воєнним станом, більшість пенсіонерів є виїзними. Тож бажання переїхати туди, де можна пожити у спокійній обстановці, виглядає природно. Тим більш – з огляду на те, що в багатьох містах України жити стало дуже небезпечно, а такий переїзд перетворився на вимушену міру.

Що говорить законодавство стосовно пенсій, якщо людина виїхала за кордон?

Іноді можна почути міф про те, що виїзд за кордон є підставою для припинення виплати пенсії. Але це неправда, адже право на пенсійне забезпечення залишається та зберігає актуальність, незалежно від того, де проживає людина. Пенсія виплачується, коли це передбачено міжнародним договором України, який наш Парламент визнав як обов’язковий.

Розглянемо більш детально статтю 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Там йдеться про те, що пенсія, котра призначена в Україні, може бути за заявою пенсіонера виплачена йому за 6 місяців наперед перед від’їздом. Це обчислюється, починаючи з того дня, який настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання пенсіонера.

Разом з тим, у згаданому Законі, а саме п.2 ч.1 ст.49, йдеться про те, що під час проживання пенсіонера за кордоном ПФУ припиняє виплату пенсії, якщо відповідне визначено міжнародним договором, до якого приєдналася наша держава. Можливо, у когось виникло питання, як же тоді буде дотримано право на пенсійне забезпечення, якщо є така законодавча норма. Але для того, аби розібратися, потрібно звернути увагу на те, що говорить про цю правову норму Конституційний Суд України.

Якою є позиція КСУ?

Тут актуальним буде Рішення № 25-рп/2009 від 07.10.2009. У ньому йдеться, що вже згадуваний п.2 ч.1 ст.49 стосовно можливості припинення виплати пенсії на час проживання пенсіонера за кордоном є неконституційним. Це, своєю чергою, значить, що з дня прийняття відповідного Рішення КСУ зазначене положення закону втратило чинність.

Якщо коротко говорити про зміст рішення та його аргументацію, то там йдеться, що соціальний захист громадян передбачає, у тому числі, право на пенсійне забезпечення. Тому припинення виплати пенсії у зв’язку з переїздом за кордон суперечить самій соціальній та правовій природі пенсій. Саме тому, ані тимчасове, ані навіть постійне проживання за кордоном не є підставою для того, аби не виплачувати людині пенсію. Тому, якщо територіальні органи ПФУ приймають такі рішення, вони є незаконними та можуть бути успішно оскарженими в суді.

Чим буде корисною допомога нашої юридичної компанії?

Адвокатське бюро «Приходько та партнери» є колективом компетентних фахівців, які спеціалізуються, у тому числі, й на галузі пенсійного права. На жаль, у своїй практиці ми регулярно стикаємося з тим, що Пенсійний фонд буває не на боці пенсіонера в ситуаціях, коли його захищає законодавство. Тоді доводиться відстоювати інтереси наших клієнтів у судовій інстанції.

 

Попри те, що така позиція ПФУ створює пенсіонеру певний стрес, є правова та економічна доцільність добиватися справедливості.

  • По-перше, чинні правові норми дозволяють це робити.
  • По-друге, у такому рішенні є раціональність з точки зору того, що людина усе життя платить податки з зарплатні, розраховуючи на подальший захист від держави.

Коли громадянин зі свого боку виконує передбачені законом обов’язки, то й представники уповноважених державних органів не повинні перешкоджати тому, аби соціальний захист громадянина був належним, незалежно від місця його проживання.

Звертайтеся – і ми допоможемо Вам відстояти правду та досягнути бажаного результату.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація