Припинення спадкового договору

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

Припинення спадкового договору

Час прочитання: 2 хв.

Спадкове майно та перехід такого майна від одного субʼєкта (фізичної особи) до іншого є частиною реалізації цивільних прав громадянина  - володіння, користування та розпорядження. Це є важливим аспектом дійсно правового та цивілізованого суспільства.

Однак, на практиці часто виникають випадки, коли особи укладають договір про спадкування і в силу життєвих обставин вони змушені припинити існування спадкового договору.

Причинами виникнення подібних ситуацій можуть бути різні аспекти: юридичні недоліки укладеного договору, конфлікти між спадкоємцями або поява інших обставин, які впливають на майнові права та обов’язки спадкоємців.

У цій статті ми розглянемо, що слід розуміти під поняттям спадкового договору, в якій формі він укладається та які існують підстави його припинення та розірвання.

Що слід розуміти під поняттям спадкового договору?

В Цивільному кодексі України міститься таке визначення спадкового договору – договір, за яким одна сторона (набувач) бере на себе обов'язок виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача), і як наслідок за це отримує право власності на майно відчужувача після його смерті.

Інакше кажучи, цей договір стає актуальним тоді, коли громадянин помер і залишив після себе будь-яке майно (наприклад, квартиру чи будинок, гроші, автомобіль, земельну ділянку тощо). І таким чином за договором можна буде визначити, кому це майно належатиме після смерті відчужувача.

Стосовно сторін цього договору слід зазначити, що за загальним правилом набувачем може стати юридична або фізична особа, яка уклала спадковий договір із віджучувачем. А віджучувачем лише - фізична особа.

Форма такого договору обов’язково повинна бути письмова із нотаріальним засвідченням.

Які існують підстави припинення та розірвання спадкового договору?

Аналізуючи положення НПА України, можна сказати, що спадковий договір припиняється тоді, коли настала смерть набувача. У такому випадку спадкоємці набувача мають право вимагати від відчужувача відшкодування майнових та немайнових витрат, які вони можуть понести при виконанні цього договору.

Слід зауважити, що навіть якщо набувач помер, але в нього був обовʼязок вчинити певні дії після смерті відчужувача, то він в такому випадку переходить до спадкоємців набувача.

Щодо розірвання такого договору слід зазначити наступне. Лише суд може здійснити розірвання спадкового договору в односторонньому порядку. Це можливо тоді, коли набувач навмисно не виконує своїх обовʼязків (за ініціативи відчужувача). Або коли набувач не має реальної  можливості виконувати розпорядження відчужувача за договором (за ініціативи набувача).

Інші особи, наприклад, спадкоємці відчужувача, не мають права предʼявляти вимоги, щодо розірвання спадкового договору.

Ви плануєте укласти спадковий договір та вам необхідна консультація, що всіх юридичних аспектів вирішення такого питання?  В такому випадку звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Ми є досвідченими фахівцями українського закодавства, а тому надамо вам детальні відповіді на всі ваші питання, щодо укладення такого виду договору. А тому не зволікайте та приходьте на кваліфіковану консультацію!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація