"Податки - це ціна, яку ми платимо за можливість жити в цивілізованому суспільстві".
Керівник практики податкового права
Адвокат, керівник практики податкового права. Спеціалізується на вирішенні податкових спорів, захисті прав у судовому порядку та корпоративному праві, фінансовому моніторингу.
Прийшов лист з податкової: що робити?
Взаємини платника податків з ДПС не завжди є простими. Саме тому контакти хорошого юриста, котрий спеціалізується на податковому праві, часто можуть стати в нагоді. Якщо вам потрібні такі фахівці, ви їх зустрінете у команді адвокатського бюро «Приходько та партнери». І саме їхня консультативна підтримка та супровід допоможе вирішити багато актуальних для клієнта проблем, а також – їм запобігти. Розглянемо одну з поширених ситуацій – коли прийшов лист з податкової.
Варто відзначити, що уповноважені представники цієї структури мають право отримувати від платника податків необхідну інформацію. Тож вам варто знати про те, як поводитися у такій ситуації.
Запит про надання інформації
Право представників ДПС звертатися з запитом до платників податків закріплене у пункті 73.3 статті 73 Податкового кодексу України. Форма запиту про надання інформації повинна бути винятково письмовою, а вичерпний перелік підстав для нього передбачено чинним законодавством.
Інформацію, визначену в запиті, та пакет документів на її підтвердження (окрім випадків зустрічної звірки) платник податків повинен подати протягом 15 робочих днів з того дня, котрий є наступним за днем отримання самого запиту. Коли ж йдеться про зустрічну звірку, у такому випадку термін є меншим та складає 10 робочих днів. Щодо формату документального підтвердження інформації на вимогу ДПС, то це може бути зроблено як у паперовому, так і в електронному варіанті. Вибір лишається за самим платником податків.
У вже згадуваній статті ПКУ вказано на те, яким вимогам повинен відповідати запит на надання інформації. Якщо він їм не відповідає, то у платника податків немає обов’язку на такий запит давати відповідь.
Тут вагомо більш детально розкрити інформацію стосовно підстав для документальної перевірки. Вона є можливою у випадках, коли представники ДПС:
- отримали інформацію про порушення платником податків законодавства;
- виявили недостовірність даних у податкових деклараціях;
- отримали від покупця скаргу на платника податків стосовно того, що він не надав накладну.
Якщо говорити про законодавство, котре регулює ці питання, треба передусім зазначити Постанову Кабміну №1245 від 27 грудня 2010 року.
Зустрічна звірка
Зустрічні звірки не є перевірками, тож на них поширюються не ті норми податкового законодавства, котрі стосуються перевірок. Разом з тим, в абзацах 1 та 2 п. 73.5 ПКУ, а також п. 1 Порядку № 1232 вказано про те, що ці звірки здійснюються податківцями з метою отримати податкову інформацію, необхідну для проведення перевірок.
Зустрічна звірка існує для того, аби:
- зіставляти дані, отримані від платників податків, з метою підтвердження відповідних господарських відносин, видів та обсягів операцій, а також – іншої важливої інформації;
- отримувати податкову інформацію, необхідну для того, аби встановити відповідність умов, за якими проводилася контрольована операція, принципу «витягнутої руки» на підставі пп. 39.5.2.13 Податкового кодексу.
За результатами проведення звірки складається довідка. Суб’єкту господарювання її надають протягом 10 днів. Зразок форми довідки є чітко встановленим, вимоги до нього містяться у додатку 4 до Методрекомендацій № 511. Довідка має бути складена у двох примірниках та підписана як самим платником податків, так і представниками контролюючого органу, котрі проводили зустрічну звірку. Один з примірників повинен бути вручений платнику податків чи його представнику під розписку.
Наслідки ігнорування запитів податківців
Якщо платник податків не надає представникам контролюючого органу інформацію, на яку у них був запит, складається відповідний акт. Постанова Верховного Суду від 17 листопада 2015 року у справі № 826/17248/14 роз’яснює, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки не порушує прав платника податків та не породжує для нього правових наслідків. Саме така постанова була винесена у справі, де платник податків намагався оскаржити акт податкової перевірки.
Якщо інформація про здійснення з суб’єктом господарювання господарських відносин, необхідна податківцям в часі контрольної звірки, не була підтверджена, це стає підставою для позапланової документальної перевірки.
Підсумовуючи…
Складність податкового права зумовлює потребу в якісних юридичних послугах. Наприклад, клієнти адвокатського бюро «Приходько та партнери» часто звертаються за індивідуальною податковою консультацією, юридичним супроводом під час податкових перевірок та багатьма іншими актуальними послугами в межах цієї царини юриспруденції.
Якщо говорити про ключові напрямки наших послуг, то вони є наступними:
- консультування;
- юридичний супровід під час взаємодії з податківцями;
- представництво інтересів в адміністративному суді, коли ваші права порушують.
Експерти компанії "Приходько та партнери" візьмуть на себе податково-правові аспекти, а Ви матимете більше часу та можливостей, аби присвятити їх розвитку своєї справи. Заповніть форму на сайті і наш адвокат з Вами зв'яжеться найближчим часом.
Розрахувати вартість допомоги:
1 питання
Вашою справою займалися інші юристи?
2 питання
Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?
3 питання
Юридична допомога Вам потрібна терміново?
Керівник практики податкового права
Адвокат, керівник практики податкового права. Спеціалізується на вирішенні податкових спорів, захисті прав у судовому порядку та корпоративному праві, фінансовому моніторингу.
Кейси по темі статті:
Інші статті по цій темі:
передзвонимо
протягом дня