Прийняття спадщини яке знаходиться під арештом

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

Прийняття спадщини яке знаходиться під арештом

Час прочитання: 3 хв.

Інститут спадкових відносин є надзвичайно важливим у цивільному праві Україні. Це пояснюється тим, що майже кожен українець після смерті спадкодавця повинен оформлювати на себе спадщину, і таким чином реалізовувати своє право на отримання матеріальних та нематеріальних цінностей.

Однак, на практиці часто так трапляється, що під час прийняття спадщини спадкоємці дізнаються, що вона знаходиться під арештом, який був накладений ще за життя спадкодавця.

А тому ця обставина ускладнює процес отримання спадщини в цілому. В чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики на сьогодні.

У цій статті ми розглянемо питання про те, як прийняти спадщину, яка знаходиться під арештом, що був накладений державною виконавчою службою або приватним виконавцем.

Чому на спадкове майно було накладено арешт?

За загальним правилом, що закріплено в українському законодавстві арешт накладається на майно особи шляхом відкриття виконавчою службою виконавчого провадження.

Під поняттям майно особи слід розуміти грошові кошти, нерухоме майно, транспортний засіб, тобто як всі майнові права особи, так і його окремі речі, що на момент відкриття виконавчого провадження існують у боржника.

Отже, для того, щоб накласти майно на особу потрібно визнати його боржником у судовому провадженні, а потім при виконанні цього судового рішення приватний чи державний виконавець накладає арешт на все майно боржника.

Який повинен бути алгоритм дій у тій ситуації, коли на спадщину було накладено арешт?

Для початку спадкоємці повинні звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом 6 місяців із моменту, коли останнім було відкрито спадщину.

Після цього як сплине 6 місяців, спадкоємці, що подали заяву вважаються такими, що  прийняли спадщину і нотаріус зобовʼязаний цим особам видати свідоцтво про право на спадщину.

Під час видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус повинен перевірити всю документацію щодо правової належності спадкового майна спадкодавцю, відсутність заборони або накладеного арешту на це майно, у тому числі за наявності чи відсутності різних застав (податкової тощо) за інформацією у відповідних державних реєстрах.

Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, яке підлягає реєстрації у відповідному порядку (виняток - земельна ділянка), то нотаріус також перевіряє витяг з Реєстру прав власності на це майно.

У разі виникнення тієї ситуації, коли було здійснено арешт спадкового майна, нотаріус затримує видачу свідоцтва про право на спадщину до моменту зняття такого арешту.

Крім цього, якщо наявна заборона на відчуження нерухомого майна, то в такому випадку нотаріус обовʼязково повідомляє кредитора про те, що спадкоємцям було видано свідоцтво про право на спадщину.

Отже, для того, щоб прийняти в повній мірі спадкове майно потрібно зняти з нього накладений раніше арешт приватним або державним виконавцем.

Як зняти арешт із спадкового майна?

Перш за все слід звернутись із заявою до виконавчої служби або приватного виконавця, які і наклали арешт на спадкове майно.

В заяві описати ті факти, що спадкодавець помер, кредитори претензій до спадкового майна не мають, завершились терміни звернення судового рішення до примусового його виконання, а тому слід зняти арешт із спадкового майна.

Якщо виконавець відмовить у задоволенні заяви, то потрібно звертатися до суду.

В такому випадку для зняття арешту із спадкового майна, спадкоємець має звертатися в порядку позовного провадження шляхом подання позову про визнання права власності на спадкове майно і зняття із нього арешту (ВС КЦС, справа № 463/3251/22 від 03.05.2023 року).

Спадкове майно знаходиться під арештом і ви не можете прийняти спадщину?

В разі настання такої ситуації звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда допоможе вам зняти арешт із спадкового майна, а також якісно проконсультує на рахунок питань, що будуть виникати в процесі співпраці, оскільки ми маємо багаторічний досвід роботи у сфері спадкового права України. Звертайтесь!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація