Продаж корпоративних прав фермерського господарства

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Продаж корпоративних прав фермерського господарства

Час прочитання: 3 хв.

Діяльність Фермерських господарств в Україні регулюється Законом України від 19.06.2003 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» (далі – Закон № 973). Закон № 973 містить 38 статей які регулюють питання функціонування фермерських господарств. Однак аналізуючи даний нормативний акт, можна зробити висновок, що Закон № 973 не є досконалим та ставить багато питань, що ним не врегульовані. Не є виключенням і процедура продажу фермерського господарства, в т.ч. як цілісного майнового комплексу (далі – ЦМК): їй присвячена лише одна коротка стаття Закону № 973. Загальне законодавство також обходить увагою деталі відчуження підприємства як ЦМК. З огляду на це продаж фермерського господарства на практиці викликає чимало труднощів.

 

Загалом продаж фермерського господарства може здійснюватися двома шляхами:

  • Відчуження корпоративних прав на нього;
  • Продаж підприємства як єдиного (цілісного) майнового комплексу.

Однак обидва шляхи мають докорінно різну правову природу. Насамперед, різниться об’єкт правовідносин – в першому випадку продається частка в статутному капіталі господарюючого суб’єкта, в другому – сукупність усіх видів майна, призначених для діяльності підприємства. В свою чергу, об’єкт правовідносин зумовлює і відмінність у визначенні особи – продавця при застосуванні цих конструкцій, адже відчужувати майно, за загальним правилом, може лише власник такого майна. Відтак, продавцем частки у статутному капіталі буде учасник суб’єкта господарювання, а продавцем ЦМК – суб’єкт господарювання.

 

Чинне законодавство детально не регламентує процедуру продажу ЦМК підприємства. Крім того, для можливості практичної реалізації цієї процедури сторонам необхідно здійснити низку додаткових заходів. Натомість процес переходу корпоративних прав значно дешевший та швидший. В середньому він займає три робочі дні, однак за бажання та належної підготовки ці етапи можна пройти навіть за один робочий день. Тож цілком логічним є те, що отримання можливості розпоряджатися майном підприємства майже завжди відбувається шляхом зміни власника його корпоративних прав. Придбання ЦМК підприємства для отримання такої можливості наразі залишається в пріоритеті лише у процесі приватизації державного/комунального майна та при банкрутстві.

Що стосується фермерських господарств, то більшість із них створені без статутного капіталу, оскільки обов’язковість його формування законодавством України не передбачена. Відтак, практична реалізація легшого варіанту отримання контролю над майном фермерського господарства неможлива з огляду на відсутність об’єкту відчуження – частки в його статутному капіталі.

Тому в разі потреби придбання/продажу фермерського господарства, створеного без статутного капіталу, є три шляхи:

  • відчуження як ЦМК;
  • попереднє вчинення певних дій для можливості продажу корпоративних прав;
  • продаж кожної складової ЦМК окремо.

Стосовно вчинення певних дій для можливості продажу корпоративних прав то можна розглядати внесення змін до установчих документів, а саме – вирішення питання про формування статутного капіталу та розподілення його між учасниками (якщо таких декілька). Після формування статутного капіталу власники Фермерського господарства отримують практичну можливість продажу Фермерського господарства шляхом відчуження корпоративних прав.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація