Процедура відмови від спадщини

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

Процедура відмови від спадщини

Час прочитання: 2 хв.

У сучасному світі процес прийняття спадщини відіграє важливу роль, оскільки завдяки ньому відбувається перехід прав та обов’язків спадкодавця до майбутніх спадкоємців.

Це забезпечує демократичний розвиток суспільства та має значний вплив на розвиток цивільного права в країні.

Однак в житті кожного громадянина трапляються випадки, коли з тих чи інших причин неможливо стає прийняти спадщину (наприклад: бойові дії, перебування особи на тимчасово окупованій території, хвороба тощо) або особа хоче відмовитись від спадщини на користь іншого спадкоємця.

Дана процедура має свої юридичні нюанси в чому і полягає актуальність тематики загалом.

У цій статті ми розглянемо, які існують особливості процедури відмови від спадщини відповідно до українського законодавства.

Чи може особа відмовитись від прийняття спадщини?

За загальним правилом, яке передбачено у Цивільному кодексі України спадкоємець може як прийняти спадщину, так і відмовитись від її прийняття (стаття 1268). Це право він може реалізувати протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини.

Важливо! На період дії воєнного стану в нашій країні перебіг строку для прийняття спадщини або її відмови зупинявся до його закінчення, проте не міг перевищувати терміну в 4 місяці.

З 18 червня 2023 року цю норму скасували і тепер діятиме загальний строк для прийняття спадщини та її відмови у 6 місяців.

Який існує законодавчий порядок відмови від прийняття спадщини?

Якщо особа виявила бажання відмовитись від прийняття спадщини за законом або заповітом, то у такому разі їй необхідно звернутись із заявою,  в якій вказати своє волевиявлення про відмову від спадкового майна на користь інших спадкоємців, до нотаріуса або відповідного органу місцевого самоврядування (якщо спадкове майно знаходиться в сільській місцевості) за місцем відкриття спадщини.

Крім того, важливо також розрізняти дві різні ситуації, які мають неоднакові правові наслідки:

  • коли особа не подала заяву на прийняття спадщини;
  • коли особа написала заяву і вказала в ній своє волевиявлення про відмову від спадщини.

В першій ситуації громадянин не реалізовує своє право на прийняття спадщини, проте якщо існують поважні причини пропуску та не подання заяви на успадкування майна, то суд може надати додатковий строк для подачі такої заяви, щоб прийняти спадщину.

В другій ситуації громадянин вчиняє активні дії та виражає своє право на відмову від прийняття спадщини, що тягне за собою свідому втрату на можливість прийняття спадщини.

Чи може особа передумати та забрати свою заяву?

Так протягом, встановленого законодавчого терміну (6 місяців), громадянин має право відкликати свою заяву про відмову від прийняття спадщини. Але не пізніше спливу цього терміну.

Якщо ви є спадкоємцем за законом чи за заповітом і плануєте відмовитись від спадкового майна, але не знаєте всіх особливостей цього процесу, то в такому випадку обов’язково необхідна допомога досвідчених фахівців – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда юристів надасть вам професійну консультацію та підтримку у вирішенні цього питання, захистить ваші права та інтереси, адже ми маємо значний досвід практичного застосування спадкового права. А тому не зволікайте та звертайтесь!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація