"Ми захистимо недоторканність Вашої честі, гідності, ділової репутації та інтелектуальної власності."
Керівник практики господарського та цивільного права
Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.
ПРОБЛЕМАТИКА СТРАХОВИХ СПОРІВ МІЖ ЮРИДИЧНИМИ ОСОБАМИ
У судовій практиці стосовно страхових спорів доволі часто трапляються ситуації коли суди загальної юрисдикції відмовляють у відкритті провадження посилаючись на те, що страхові спори між юридичними особами нібито мають розглядатись за правилами господарського судочинства.
Проте, факт того, що сторонами страхового спору є юридичні особи не означає, що справи мають розглядатись за правилами господарського судочинства.
Виходячи з думки окремих представників судової влади вбачається, що якщо сторонами спору виступають юридичні особи, то це обов’язково господарські правовідносини, не дивлячись на те, що предметом спору є саме цивільні правовідносини, оскільки стягнення суми коштів за страховим випадком не має нічого спільного із веденням господарської діяльності і пов’язаними із цим обставинами.
Розглянемо на прикладі справу із дорожньо-транспортної пригоди, а саме ситуацію коли необхідно стягнути завдані збитки дорожньо-транспортною пригодою де власником автомобілю є юридична особа і за кермом знаходився працівник який не є власником автомобіля, що потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, а з іншої сторони страхова компанія, що має відшкодувати збитки відповідно до своїх обов’язків.
Як зазначалось вище, у подібних ситуаціях окремі представники судової влади, а саме судів загальної юрисдикції доволі часто відмовляють у відкритті провадження посилаючись на господарські правовідносини та наступну нормативно-правову базу.
Здебільшого суди посилаються на положення що передбачені статтю 2 Господарського кодексу України, котра визначає, що учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання.
А також на положення пункт 15 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України, де визначено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності.
Окрім того, суди загальної юрисдикції у зазначеній категорії справ посилаються на частину 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, де визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Таким чином, з однієї сторони суди загальної юрисдикції відмовляють у відкритті провадження, посилаючись на нормативно-правову базу протиречать самі собі. Так суди загальної юрисдикції при відмові у відкритті провадження по справах у галузі страхового відшкодування де з обох сторін виступають юридичні особи зазначають, що дані справи розглядаються господарськими судами, а господарські суди розглядають справи у спорах котрі виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності.
І у той же час посилаються на положення Цивільного процесуального кодексу України, зазначаючи, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи котрі виникають з цивільних правовідносин.
Тут варто розглянути саме визначення цивільних правовідносин. Цивільні правовідносини, це – врегульовані нормами цивільного права майнові й особисті немайнові відносини, засновані на вільному волевиявленні майново відокремлених, юридично рівних учасників.
Таким чином, якщо вам відмовили у відкритті провадження у подібній справі, не варто знову подавати позов до господарського суду, а варто звернутись до суду апеляційної інстанції.
Розрахувати вартість допомоги:
1 питання
Вашою справою займалися інші юристи?
2 питання
Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?
3 питання
Юридична допомога Вам потрібна терміново?
Керівник практики господарського та цивільного права
Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.
Кейси по темі статті:
Інші статті по цій темі:
передзвонимо
протягом дня