Про порядок переведення садових і дачних будинків у жилі будинки

Про порядок переведення садових і дачних будинків у жилі будинки

Час прочитання: 4 хв.

До об’єктів житлової нерухомості належать будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.

За типом об’єкту житлової нерухомості чинне законодавство відрізняє:
- житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання;
- садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків;
- дачний будинок - житловий будинок для використання протягом року з метою позаміського відпочинку.

Отже, садовий будинок не є житловим, оскільки призначений для сезонного використання, а дачний хоча і визнається житловим, але через те, що використовується з метою відпочинку, не включається до житлового фонду.
В зв’язку з використанням садових та дачних будинків для постійного проживання, актуальним є питання переведення таких будинків до категорії житлових.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переведення садових і дачних будинків у жилі будинки та реєстрації в них місця проживання» передбачено право громадян на переведення садових і дачних будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки.

Згідно Закону тимчасово, до проведення реформи адміністративно-територіального устрою, дачні поселення та садівницькі товариства у приміських зонах обліковуються за тими населеними пунктами, з якими вони зв’язані адміністративно або територіально. Тимчасово, до проведення реформи адміністративно-територіального устрою, до жителів, об’єднаних постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, також відносяться жителі, які проживають постійно за межами цих адміністративно-територіальних одиниць, але житло яких віднесено до відповідного села, селища чи міста.
Механізм переведення визначається Порядком переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 321 (далі – Порядок).
Так, згідно Порядку, переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки здійснюється безоплатно органами місцевого самоврядування села, селища, міста, з якими відповідні дачні поселення та садівничі товариства пов’язані адміністративно або територіально.

Для переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок громадянин, який є його власником, або уповноважена ним особа подає до виконавчого органу сільської (селищної, міської) ради, а у разі, коли в сільській раді виконавчий орган не утворено, - сільському голові (далі – уповноважений орган) заяву, до якої додаються:
- копія документа про право власності на дачний чи садовий будинок, засвідчена в установленому порядку;
- письмова згода співвласників (за наявності) на переведення такого будинку в жилий;
- звіт про проведення технічного огляду дачного чи садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам.
За результатом розгляду заяви уповноважений орган протягом місяця з дня їх надходження приймає рішення про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок (із зазначенням його адреси) або про відмову в такому переведенні.

Рішення про переведення є підставою для внесення відповідних змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в порядку, визначеному законодавством.
У разі зміни відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, що містяться у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав, державний реєстратор вносить зміни до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав).
Таким чином, законодавством передбачено, що для переведення дачного, садового будинку в жилий, право власності на дачний чи садовий будинок вже має бути оформленим у встановленому законом порядку, внесення змін до записів Державного реєстру проводиться на підставі рішення виконавчого органу сільської (селищної, міської) ради.

Для внесення змін до записів заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи: документ, що є підставою для зміни відомостей (рішення виконавчого органу сільської (селищної, міської) ради про переведення дачних і садових будинків у жилі будинки); копії документів, що посвідчують його особу; документ про внесення плати за внесення змін до запису Державного реєстру прав.

За результатами розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо внесення змін до записів Державного реєстру прав або рішення щодо відмови у внесенні змін до записів Державного реєстру прав.
Тобто, власник дачного чи садового будинку, переведеного у жилий будинок, отримує рішення державного реєстратора про внесення відповідних змін до записів Державного реєстру прав (внесення змін до розділу Державного реєстру прав щодо зміни типу об’єкту нерухомого майна, внесення відомостей про технічні характеристики об’єкту та інше).

Після внесення змін за бажанням заявника може бути сформований витяг з Державного реєстру прав, при цьому заявнику необхідно також подати документ, який підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація