ПРО ОБ’ЄКТИ ОПОДАТКУВАННЯ ПДВ

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

ПРО ОБ’ЄКТИ ОПОДАТКУВАННЯ ПДВ

Час прочитання: 2 хв.

Питання звітності та податкових зобов’язань зі сплати податків є наріжним каменем для будь-якого бухгалтера. При цьому включення чи не включення певних сум до податкових зобов’язань залежить від рішення безпосередньо бухгалтера. Тому потрібно чітко розуміти, які суми є доходом, які суми є об’єктом оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ), а, які суми не слід до них включати.

Досить часто суб’єкти господарювання звертаються з позовними вимогами до суду з метою захисту своїх порушених прав. За результатами розгляду справи одна із сторін отримує рішення на свою користь та право стягнути штрафні та компенсаційні суми: штраф, пеню, інфляційні втрати, відсотки за користування чужими коштами, упущену вигоду тощо. Крім того, відповідно до процесуальних норм, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача у випадку задоволення позовних вимог.

Тож спробуємо дати відповідь на наступні питання:

  • чи є компенсація судового збору іншою стороною за рішенням суду об’єктом оподаткування ПДВ?
  • чи є штрафні та компенсаційні суми, стягнені за судовим рішенням об’єктом оподаткування ПДВ?
  • чи є сума договірної заборгованості, що не сплачена у добровільному порядку, а на підставі судового рішення об’єктом оподаткування ПДВ?

Для того, щоб дати остаточну відповідь на вказані питання, звернемося до норм податкового законодавства. Насамперед потрібно визначити, що є постачання товарів та послуг. Для цього звернемося до пунктів 14.1.185 та 14.1.191 Податкового кодексу. Вищезазначені норми потрібно аналізувати в сукупності із пунктом 185.1, де вказано, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції зокрема з постачання товарів та надання послуг. Оскільки повернення раніше сплаченого судового збору не підпадає під ознаки постачання товарів чи надання послуг, то відповідно і відсутнє зобов’язання зі сплати ПДВ з сум стягненого судового збору за результатами розгляду справи в суді.

Щодо штрафних та компенсаційних сум, то варто звернутися до пункту 188.1 ПК України, де вказано, що до складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

З огляду на зазначене можна зробити висновок, що суми штрафних та компенсаційних стягнень не є об’єктом оподаткування ПДВ, а основна сума заборгованості (наприклад вартість поставленого, але не оплаченого товару) є об’єктом оподаткування ПДВ.

Звертаємо Вашу увагу, що при наявності сумнівів щодо наявності чи відсутності об’єкта оподаткування в кожному конкретному випадку, необхідності включення чи не включення певних сум до податкових зобов’язань, радимо користуватися послугами практикуючих бухгалтерів та юристів. Саме вони допоможуть отримати індивідуальну податкову консультацію (ІПК) від контролюючих органів, яка буде захистом від надмірного податкового навантаження.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація