ПРЕЗУМПЦІЯ НЕВИНУВАТОСТІ ТА ПРИТЯГНЕННЯ ДО ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

ПРЕЗУМПЦІЯ НЕВИНУВАТОСТІ ТА ПРИТЯГНЕННЯ ДО ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Час прочитання: 2 хв.

ПРЕЗУМПЦІЯ НЕВИНУВАТОСТІ ТА ПРИТЯГНЕННЯ ДО ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ - prezumptsiya nevinuvatosti ta prityagnennya do tsivilno pravovoyi vidpovidalnosti

Презумпція невинуватості за своєю правовою природою є гарантією права особи, щодо якої розпочато кримінальне провадження, на визнання її невинуватою з боку держави в особі її публічних органів і посадових осіб до часу, коли її вину визнає суд своїм вироком, що набрав законної сили. Презумпція невинуватості як об’єктивне правоположення покладає на сторону обвинувачення обов’язок підтвердити вину обвинуваченої особи об’єктивними доказами. Закріплюючи правило, згідно з яким особа, яка підозрюється чи обвинувачується в учиненні злочину, не зобов’язана доводити свою невинуватість, ч. 2 ст. 62 Конституції тим самим покладає обов’язок (тягар) доказування її вини на сторону обвинувачення. При цьому КПК України зобов’язує прокурора, керівника органу досудового розслідування, слідчого всебічно, повно й неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом’якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Разом з тим, як бути у ситуації щодо одночасного застосування засади презумпції невинуватості та покладення на особу цивільно-правової відповідальності в рамках кримінального провадження?

Попри те, що стосовно особи суд не ухвалював обвинувального вироку, закривши провадження, покладання на цю особу цивільно-правової відповідальності не становило порушення ст. 6§2 (презумпція невинуватості) Конвенції.

ЄСПЛ ухвалив рішення у справі «Флешнер проти Німеччини» (заява № 61985/12), передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Герхард Флешнер та ще чотири особи були обвинувачені в викраденні людини. Усі вони крім Флешнера були визнані винними у вчиненні злочину. Того визнали недієздатним, а відтак, справу щодо нього було закрито.

Пізніше жертва викрадення подала позов та виграла суд в рамках цивільного провадження. Суд покладався на факти, викладені у рішенні, винесеному кримінальним судом, а саме те, що Флешнер та інші обвинувачені вчинили певні дії, що становили елементи складу злочину. Суд встановив цивільно-правову відповідальність Флешнера, незважаючи на припинення кримінального провадження проти нього.

Оскарження цього рішення успіху не мало.

Тоді Флешнер, посилаючись, на статтю 6§2 (презумпція невинуватості) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, звернувся до Європейського суду з прав людини. Він скаржився, зокрема, на те, що був визнаний відповідальним за злочин незважаючи на те, що кримінальне провадження проти нього було припинене.

Втім, Суд у Страсбурзі констатував відсутність порушення конвенційних гарантій.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація