Правові аспекти сурогатного материнства

"Ваш успіх - наша мета: звернувшись до нас, ви отримуєте індивідуальний підхід, що забезпечує швидке та ефективне вирішення ваших юридичних питань."

Григорʼєва Анастасія Дмитрівна
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз

Правові аспекти сурогатного материнства

Час прочитання: 3 хв.

Україна є однією із небагатьох держав у світі, де дозволено здійснювати сурогатне материнство на комерційній основі, як для самих українських громадян, так і для іноземців.

Однак, на практиці надзвичайно важливо, щоб при проведенні процедури сурогатного материнства були суворо дотримані всі законодавчі вимоги процедури його застосування та оформлення. В чому і наявна актуальність обраної тематики на сьогодні.

А тому у цій статті ми поговоримо про особливості правових аспектів сурогатного материнства в Україні.

Правові аспекти та нормативне регулювання

Головною проблематикою сурогатного материнства в Україні є відсутність єдиного нормативного-правового акту, який би комплексно здійснював регулювання правових відносин цієї сфери.

Основними законодавчими актами, що стосуються сурогатного материнства в Україні є ЦКУ, СКУ, ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні від 09.09.2013 № 787.

Таким чином, відсутність комплексного закону породжує деякі непорозуміння у процедурі врегулювання сурогатного материнства в Україні, що створює додаткові труднощі під час реалізації цієї програми на практиці.

Яка дефініція сурогатного материнства?

Сурогатне материнство - одна із допоміжних репродуктивних технологій, головною метою якої допомога громадянам, що мають вроджене або набуте за життя безпліддя.

Її сутність полягає в тому, що замість жінки, яка не може самостійно зачати та народити дитину, робить це інша жінка (сурогатна матір).

Крім цього, варто зазначити, що в Україні сурогатна матір немає генетичного звʼязку із народженою дитиною, оскільки для її запліднення використовується яйцеклітина біологічної матері та генетичний матеріал батька - так зване гестаційне сурогатне материнство. А тому дитина, що була народжена сурогатною матірʼю, генетично та законодавчо є дитиною подружньої пари.

Хто може бути сурогатною матірʼю в Україні?

Українське законодавство встановлює наступні критерії для осіб, що бажають стати сурогатною матірʼю, а саме:

 • Досягнення повноліття (18 років);
 • Відсутність шкідливих звичок (паління, вживання алкогольних напоїв тощо);
 • Відмінний стан психічного, фізичного та емоційного здоровʼя;
 • Наявність власної здорової дитини. Крім цього, після останніх пологів повинно минути не менше одного року;
 • Відсутність медичних протипоказань, які унеможливлюють стати сурогатною матірʼю (деформація матки, тяжкі соматичні захворювання, наявність генетичних патологій в організмі тощо);
 • Надання добровільної згоди на проведення процедури сурогатного материнства.

Як оформляється процедура сурогатного материнства в Україні?

На сьогодні оформлення процедури сурогатного материнства в Україні відбувається шляхом укладення договору про виношування та народження дитини між подружньою парою (біологічними батьками дитини) та майбутньою сурогатною матірʼю. По суті це і є основним документом, який визначає права та обовʼязки кожної із сторін договору.

Так, договір може містити положення про:

 • виплату грошової винагороди за виношування та народження дитини;
 • виконання рекомендацій, що надає лікар сурогатній матірʼї по догляду за своїм станом здоровʼя, раціоном харчування, режимом сну і тд;
 • термін протягом якого новонароджена дитина повинна передаватися біологічним батькам;
 • дії сторін договору у разі народження дитини із генетичними вадами чи захворюваннями;
 • відповідальність за порушення умов договору.

Якщо у вас залишись питання щодо правових аспектів сурогатного материнства в Україні, то приходьте на консультацію до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Юристи компанії завжди готові надати нашим клієнтам всі вичерпні відповіді на питання, що будуть виникати під час майбутньої співпраці, адже вони володіють ґрунтовними знаннями та багаторічним досвідом роботи у різних галузях права України. Звертайтесь!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація