ПРАВО ЗАПОВІДАЧА НА ЗАПОВІДАЛЬНИЙ ВІДКАЗ

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Керівник практики сімейного права

Експерт в галузі сімейного, цивільного, трудового права, права інтелектуальної власності.

Зв'язатися зараз

ПРАВО ЗАПОВІДАЧА НА ЗАПОВІДАЛЬНИЙ ВІДКАЗ

Час прочитання: 3 хв.

Таке право заповідача зафіксоване у статтях 1237 та 1238 Цивільного кодексу України. Серед відказоодержувачів можуть бути як спадкоємці за законом (незалежно від того, у якій черзі вони перебувають), так і сторонні особи. Єдині, хто не можуть бути відказоодержувачами, це  спадкоємці за заповітом. Тут усе закономірно, адже подвійний статус не є доцільним для людини.

Що випливає з заповідального відказу

Тут вагомо назвати декілька наступних аспектів:

  • Заповідальний відказ є окремою частиною заповіту. Він передає важливе розпорядження заповідача на випадок його смерті.
  • Збільшення часток одних спадкоємців за рахунок заповідального відказу щодо інших.
  • Заповідальний відказ передбачає покладання конкретно визначеного обов’язку на спадкоємця, який приймає спадщину. Коли такий спадкоємець входить до черги за законом, він може обрати варіант спадкування за законом, якщо згаданий у заповіті та якщо щодо нього є заповідальний відказ. У цьому випадку, якщо людина має право на обов’язкову частку в спадщині, вона може обирати свій статус – чи спадкувати за законом чи за заповітом. Статтями 1241 та 1271 визначено, що спадкоємець, який має право на таку частку за законом, може отримати її, незалежно від заповідального відказу. У такому разі йому потрібно написати відповідну заяву на те, що він відмовляється від прийняття заповідального відказу.
  • Якщо спадкоємець вирішив відмовитися від заповідального відказу, то суд може зменшити розмір його обов’язкової частки у разі виникнення спорів щодо майна.

Давайте більш детально розглянемо, що таке заповідальний відказ. Іде мова про певну волю спадкодавця щодо успадкованого майна. Приміром, людина, формуючи зміст свого заповіту, хоче, аби в житлі, яке вона залишає спадкоємцеві, мала право проживати інша людина, яка не є спадкоємцем. Йдеться про право користування. Спадкоємець, щодо якого зазначено такий заповідальний відказ, має забезпечити згаданій особі відповідне право. А ця особа називається відказоодержувачем.

Чи можуть у заповіті бути передбачені лише обов’язки

Деякі спадкодавці хотіли б, аби спадкоємці завершили їхні справи та виконали певні дії, при тому не отримавши нічого взамін. Однак, на щастя, законодавство не передбачає подібного, адже у випадку з заповітом завжди йдеться про спадкування прав та обов’язків, а не просто обов’язків. В іншому випадку це був би не заповіт як такий, а заповідальний відказ у чистому вигляді, а так не буває. Подібний відказ не існує окремо від заповіту та є нерозривно пов'язаний з ним. Якщо ж людина прагне, аби хтось просто завершив якісь справи після її смерті, такі речі можна обумовити лише на основі усної домовленості, а не зобов’язання, прив’язаного до заповіту.

Разом з тим, важливо пам’ятати про те, що відсутність заповідального відказу щодо майна не означає, що спадкоємець не матиме жодних обов’язків, пов’язаних зі спадщиною. Буває так, що спадкодавець лишив по собі не лише цінні речі у спадок, а й борги. Це значить, що спадкоємець, який приймає спадщину, муситиме відповідати по таких зобов’язаннях спадкодавця. І коли ці зобов’язання є майже рівноцінними частці у спадку, то виникає питання щодо доцільності його прийняття. Однак тут акцент є іншим – він полягає в тому, що обов’язок вчинення певних дій щодо спадщини може бути пов'язаний не лише з заповідальним відказом.

Чим корисна юридична допомога

Наше адвокатське бюро спеціалізується на широкому спектрі питань – у тому числі, пов’язаних зі спадковим правом. Тому, якщо ви хочете скласти заповіт, де збираєтеся передбачити відказоодержувачів, ми допоможемо грамотно розробити його зміст.

Якщо ж ви самі є спадкоємцем та під час відкриття спадщини дізналися про те, що маєте вчинити якісь дії на користь відказоодержувачів, ми допоможемо розібратися у всіх питаннях, які вас цікавлять. Особливо актуально це для тих спадкоємців, котрі, окрім заповіту, мають право на обов’язкову частку в спадщині. У таких випадках може бути багато спірних питань. А ми, спираючись на законодавство та свій великий досвід, допоможемо їх вирішити. Тож звертайтеся – компанія «Приходько та партнери» до ваших послуг.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики сімейного права

Експерт в галузі сімейного, цивільного, трудового права, права інтелектуальної власності.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація