Право на політичний притулок

"Підніматись вверх завжди тяжко - легко тільки, коли летиш вниз".

Петрик Тетяна Олександрівна

Керівник практики міграційного права

E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-42

Адвокат, магістр права, експерт у сфері міграційного права.

Зв'язатися зараз

Право на політичний притулок

Час прочитання: 3 хв.

Право на надання притулку – це право держави надавати чи не надавити притулок іноземцям. Однак у більшості європейських країн (Франція, Італія) цей правовий інститут співвідносять з правом особи, яка зазнає переслідувань у власній державі отримати притулок в іншій державі.

Основними характеристиками інституту права притулку є:

  • надання державі права давати притулок іноземцям, які переслідуються з політичних чи інших мотивів у своїй чи іншій країні;
  • основним завданням надання притулку є захист особи від переслідування;
  • настання певних наслідків як для держави, так і для особи яка отримала притулок.

 

Статтею 14 Загальної декларації прав людини 1948 року гарантовано таке право особи, де закріплено, що кожна особа має право отримати притулок від переслідувань в інших державах і використовувати цей притулок. Також це право закріплено у низці документів міжнародно-правового характеру. Зокрема відповідно до пункту 2 Декларації про територіальний притулок прийнятої КМРЄ 01.01.1977 року держави-члени Ради Європи визнали своє право давати притулок будь-якій людині, яка, маючи повністю обґрунтовані переживання стати жертвою на підґрунті своїх політичних переконань, громадянства, раси, віросповідання, приналежності до певної соціальної групи, а також будь-якій іншій особі, яка, на їх думку, відповідає умовам для отримання притулку з гуманних міркувань.

Право притулку в Латинській Америці регулюється Гаванською конвенцією про притулок 1928 року та Каракаською конвенцією про територіальний притулок 1954 року.

 Варто зауважити, що існує два види притулку:

  • територіальний;
  • дипломатичний (екстериторіальний).

Перший тип притулку передбачає надання будь-якій особі права сховатись від переслідувань, політичного характеру на території іншої конкретної держави; дипломатичний (екстериторіальний) це надання певною державою аналогічної можливості, але в межах приміщення чи території консульської установи, дипломатичного представництва або на іноземному військовому кораблі, що дислоковані на території іншої країни.

Право на притулок у Конституції України регламентоване частиною 2 статті 26, де проголошується, що особам без громадянства та іноземцям надається притулок у порядку, встановленому законом. Схожі положення викладені в конституціях багатьох країн. Зазвичай в конституціях держав закріплюється саме право притулку, а процедура притулку детально регламентується спеціальними законами. На жаль, в Україні питання політичного притулку не врегульовано, а зазвичай притулок надають наказом президента чи іншої особи, що займає високі посади.

Застосування дипломатичного притулку практично припинилося (за винятком країн Латинської Америки) після прийняття Віденської конвенції про дипломатичні відносини 1961 р., яка встановлює заборону на використання дипломатичного представництва з метою, не сумісною з його офіційними функціями. Одним з останніх випадків надання політичного притулку і водночас «порушення» Віденської конвенції в такому плані було надання притулку Джуліану Ассанжу засновнику сайту Wikileaks. Джуліан Ассанж, перебуваючи в Лондоні, звернувся за політичним притулком до Еквадору і переховувався у приміщенні посольства Еквадору у Великій Британії 7 років, допоки наступна влада Еквадору не відмовила Ассанжу у притулку, але британська влада пообіцяла не передавати Дж. Ассанжа до США, де йому загрожує смертна кара.

 

Яскравий приклад надання територіального притулку є випадок з дочкою Йосипа Сталіна, яка втратила права у Радянському Союзі після смерті батька. Світлана Сталіна отримала дозвіл на виїзд з країни в 1967 році, щоб передати прах свого індійського партнера до Індії, де вона попросила притулку в посольстві США. США відрядили агента ЦРУ, щоб допомогти переправити Сталіну до Сполучених Штатів. У США вона спалила свій паспорт, засудила свого батька та Радянський Союз та змінила своє ім'я на Лана Петерс після одруження з американським архітектором. У 1984 році вона поїхала до Росії, щоб відвідати сина, якого вона залишила, коли втекла, і одного разу там оголосила, що залишиться, і повернулась у громадянство. Через два роки вона повернулася до Сполучених Штатів і залишалася там до своєї смерті в 2011 році.

Щоб отримати консультацію юриста щодо політичного притулку або замовити юридичний супровід Вашого запиту - заповніть форму на сайті і наш юрист з Вами зв'яжеться.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики міграційного права

E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-42

Адвокат, магістр права, експерт у сфері міграційного права.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація