Фото: Право на безоплатне отримання земельної ділянки. Як отримати та що для цього необхідно зробити. Покрокова інструкція.

Право на безоплатне отримання земельної ділянки. Як отримати та що для цього необхідно зробити. Покрокова інструкція.

Час прочитання: 4 хв.

Кожен громадянин України має право безкоштовно отримати у власність земельну ділянку.

Перш за все, варто визначитися з місцем розташування бажаної ділянки, а також з її цільовим призначенням. Варто перевірити дану земельну ділянку на публічній кадастровій мапі, щоб переконатись, що дана земельна ділянка вже не перебуває у приватній власності.

До передбачених законом 2 гектарів землі держава має надати для ведення власного сільського господарства, до 0,12 га - якщо хочете займатися садівництвом. Якщо бажаєте будувати будинок чи інші господарські будівлі, то можете розраховувати на ділянку землі розміром не більше 0,25 га в селах, до 0,15 га в селищах і до 0,10 га в містах. Також до 0,10 га Вам нададуть для ведення дачного будівництва і до 0,01 га на встановлення або спорудження особистого гаража.

Якщо Ви займаєтеся фермерським господарством, то розмір ділянки напряму буде залежати від розміру земельного паю, визначеного для членів ферми. Але варто пам’ятати: кожен громадянин має право отримати від держави по одній ділянці з кожної категорії та зобов’язується використовувати землю за цільовим призначенням.

В залежності від того, чи належить земельна ділянка до земель комунальної або державної власності, звертатися з клопотанням варто або в органи місцевого самоврядування (ради), або в органи виконавчої влади на місцях (держадміністрації).

У клопотанні вказуються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Додаються графічні матеріали з місцем ділянки (можна отримати через вже згадану публічну кадастрову мапу), погодження землекористувача (якщо земля вилучається у іншого) і документи про освіту та досвід роботи у сільському господарстві (для фермерів).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання в місячний строк і своїм рішенням надає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або надає мотивовану відмову, що може полягати у невідповідності місця законам та містобудівній документації.

Після отримання та реєстрації заяви адміністрація або місцева рада направляє її копії до кількох державних органів, що мають надати свої висновки щодо можливості відведення вказаної в заяві земельної ділянки. Це, зокрема, органи містобудування та архітектури, органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів, охорони навколишнього середовища, а також ті, що займаються питаннями лісового та водного господарства. Також копії можуть бути надіслані в органи зі збереження культурної спадщини та санітарно-епідеміологічну службу.

Від усіх органів надходять висновки про можливість відведення бажаної ділянки в межах її розмірів та площі для відповідних цілей, а також про суттєві умови відведення.

Якщо протягом місяця немає ані схвалення, ані відмови, можна в місячний строк вже з дня закінчення терміну розгляду клопотання замовляти розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що варто письмово повідомити орган звернення і додати договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення землі.

У виконавця проекту мають бути відповідна дозвільна документація, ліцензія на здійснення згаданої діяльності, а у фізичної особи - сертифікат інженера-землевпорядника. Перевірити достовірність їхніх даних можна через Держгеокадастр. Без наявності відповідних дозвільних документів виготовлений проект землеустрою буде вважатися недійсним.

Максимальний строк розробки даного проекту не має перевищувати півроку (одна на практиці це може займати і більше року). Після готовності розробник подає його на погодження до територіального відділення Державного агентства земельних ресурсів України і, за необхідності, до інших держорганів.

Далі документи подаються в Держгеокадастр. Коли рішення реєстратора протягом 2 тижнів буде прийнято на Вашу користь, на руки видадуть витяг з Державного земельного кадастру про ділянку із зазначенням його кадастрового номеру.

Пізніше до державного органу, до якого раніше подавали заяву на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, направляється як виписка з кадастру, так і проект землеустрою разом з клопотанням про затвердження згаданого проекту.

На даному етапі місцева рада або держадміністрація приймають рішення про безкоштовну передачу у власність земельної ділянки з відповідним кадастровим номером, площею та місцем розташування. Фактично земельна ділянка спочатку проходить реєстрацію права власності на неї громадою, і тільки потім уповноважений орган може безкоштовно передати її у власність конкретної особи.

Право власності на земельну ділянку підлягає державній реєстрації. Заява про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку подається державному реєстратору речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який в продовж 5-ти робочих днів приймає рішення про державну реєстрацію права власності та видає інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підтверджує державну реєстрацію.

Пам’ятайте: відмова органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені в суді.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація