ПРАВИЛА ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРІВ ЗАСТАВИ (ІПОТЕКИ) МАЙНА, ЩО ПЕРЕБУВАЄ У СПІЛЬНІЙ СУМІСНІЙ ВЛАСНОСТІ ПОДРУЖЖЯ

"Підніматись вверх завжди тяжко - легко тільки, коли летиш вниз".

Петрик Тетяна Олександрівна
E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-01

Керівник практики міграційного права, магістр права, експерт у сфері міграційного права

Зв'язатися зараз

ПРАВИЛА ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРІВ ЗАСТАВИ (ІПОТЕКИ) МАЙНА, ЩО ПЕРЕБУВАЄ У СПІЛЬНІЙ СУМІСНІЙ ВЛАСНОСТІ ПОДРУЖЖЯ

Час прочитання: 2 хв.

Питання щодо правового режиму майна подружжя є одним з найпоширеніших на порталі онлайн консультацій «Консультант». Ця стаття присвячена висвітленню питання посвідчення договорів застави (іпотеки) майна, що перебуває у спільній сумісній власності подружжя.

 Для з'ясування цього питання в першу чергу звертаємось до положень загальних нормативно-правових актів. У частині 1 статті 575 ЦК зазначено, що іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи. Стаття 577 ЦК вимагає обов'язкового нотаріального посвідчення договорів застави нерухомого майна. Також іпотека підлягає державній реєстрації у випадках та в порядку, встановлених законом.
 Крім того, майно, що є у спільній власності, може бути передане у заставу лише за згодою усіх співвласників. У статті 369 Цивільного кодексу України зазначено, що згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена.

 Більш детальні положення, що стосуються передачі нерухомого майна в заставу, містяться в Законі України «Про іпотеку». В ньому зазначено, наприклад, що іпотекодавець зобов’язаний до укладення іпотечного договору попередити іпотекодержателя про всі відомі йому права та вимоги інших осіб на предмет іпотеки, в тому числі ті, що не зареєстровані у встановленому законом порядку. У разі порушення цього обов’язку іпотекодержатель має право вимагати дострокового виконання основного зобов’язання та відшкодування іпотекодавцем завданих збитків.

 Зазначені норми враховує Наказ Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, яким затверджено Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі – Порядок). Ч. 2 Гл.2 частина 2 встановлює порядок підготовки до посвідчення правочину про відчуження та заставу майна, частина 5 – власне правила посвідчення.

 Нотаріус також має перевірити, чи зареєстровані в об'єкті, що передаєтся в іпотеку, малолітні чи неповнолітні діти. Якщо так, то для посвідчення договору необхідний дозвіл органу опіки та піклування.

 Завантажуйте мобільний додаток «Консультант», задавайте свої запитання і професійні юристи дадуть на них відповідь.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-01

Керівник практики міграційного права, магістр права, експерт у сфері міграційного права

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація