Позбавлення громадянства України

"Підніматись вверх завжди тяжко - легко тільки, коли летиш вниз".

Петрик Тетяна Олександрівна

Керівник практики міграційного права

Адвокат, магістр права, експерт у сфері міграційного права

Зв'язатися зараз

Позбавлення громадянства України

Час прочитання: 3 хв.

Під час виснажливої оборонної війни, яка розпочалася з віроломного російського вторгнення, можна почути в інформаційному просторі пропозиції на кшталт того, що деяких людей потрібно позбавити громадянства України. Йдеться про зрадників, колаборантів, одіозних депутатів. Тому виникає питання, якими є підстави позбавлення громадянства України. В Мережі часто шукають інформацію, за що можуть позбавити громадянства України. Однак для початку варто розібратися в тому, чи це взагалі реально.

Позбавлення громадянства України - information deskЧи існує процедура позбавлення громадянства України?

В Україні такої процедури немає. Тому людину не можуть позбавити громадянства. Інша річ – вона може його втратити сама, але спочатку давайте спробуємо розібратися з тим, чому позбавлення громадянства є неможливим. Позбавлення та втрата – це не гра слів, а дві фундаментально різні правові категорії, одна з яких є можливою, а інша – ні. Варто більш детально торкнутися деяких ключових тез, які регулюють питання громадянства в Україні. Отож:

  • В нашій державі діє єдине громадянство.
  • Позбавити громадянства неможливо, що абсолютно не виключає права громадянина змінити своє громадянство за власною волею, якщо особа так вирішила.

Також важливим є те, що перелік підстав набуття та втрати громадянства регулюється лише чинним законодавством. Жодні владні органи та особи не можуть тут діяти на власний розсуд. Міжнародні конвенції, до яких приєдналася наша держава, свідчать про те, що відмова від громадянства, яка вела б до статусу апатрида (особи без громадянства), не допускається.

Тут також варто додати про ситуації, коли особа вчинила тяжкий злочин по відношенню до своєї держави. Можна почути багато спекулятивних заяв, що у такому випадку потрібно позбавляти громадянства. Однак на практиці це не лише неможливо, а й недоцільно. Коли людина вчинила державну зраду чи інший тяжкий злочин, вона, навпаки, повинна відповідати перед державою за всією суворістю закону.

 

Позбавлення громадянства України - photo 2022 07 13 16 54 22 2

Позбавлення громадянства України - team informationКоли є можливою втрата громадянства?

Вище ми розглянули питання, чому позбавити громадянства України неможливо. А тепер торкнемося того, у яких ситуаціях можна його втратити. Йдеться про випадки, коли:

  • Людина добровільно стала громадянином іншої держави.
  • Отримання громадянства України відбулося обманним шляхом – наприклад, за підробленими документами, які слугували підставою для цього.
  • Особа добровільно вступила на військову службу в іншій державі.

У таких випадках громадянство України втрачається.

Позбавлення громадянства України - aboutУ чому різниця між позбавленням та втратою громадянства?

Якби в нашій державі існував механізм позбавлення громадянства України, це вказувало б на те, що вона ініціює цей процес. А коли ми говоримо про втрату, то тут йдеться не про ініціювання, а про засвідчення того, що вже відбулося. Процедура завершується відповідним президентським Указом.

 

Позбавлення громадянства України - group protectionЧим ми будемо Вам корисними?

В команді нашого адвокатського бюро працюють фахівці, які добре знаються на питанні набуття та втрати громадянства України. Тож ми Вас компетентно проконсультуємо та здійснимо юридичний супровід у взаємодії з уповноваженими державними органами.

Звертайтеся – наші фахівці використовують усі свої знання та досвід, аби бути Вам корисними. Заповніть форму зворотнього зв’язку нижче і наш юрист зателефонує Вам для консультації по Вашому питанню.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація