Порядок державної реєстрації самобудів – як зареєструвати самобуд?

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Порядок державної реєстрації самобудів – як зареєструвати самобуд?

Час прочитання: 2 хв.

Визначення поняття «самочинне будівництво» міститься в статті 376 Цивільного кодексу України.

В залежності від обставин завдання з реєстрації (узаконення, легалізації) самобуду може мати різний рівень складності:

  • найскладніший варіант – коли будова на ділянці, яка не оформлена ні у власність, ні навіть в оренду (самобуд поєднується з самозахопленням землі);
  • найпростіший варіант – коли будівництво здійснювалось в період до 2015 року на оформленій землі відповідного цільового призначення і без порушень будівельних норм та правил (можна скористатися «будівельною амністією»).

Між цими двома крайнощами – кілька проміжних варіантів. Фахівці ЮК «Приходько та Партнери» підготували короткі роз’яснення стосовно того, які процедури використовуються для вирішення подібних задач.

Загальна процедура

У містобудівному законодавстві України процедура реєстрації самобудів як така не регламентується. Тому зареєструвати самочинне будівництво – значить фактично пройти ті самі етапи оформлення документів, які проходять перед початком нового будівництва. Більше деталей – в нашій статті «Порядок введення в експлуатацію об‘єктів нерухомості з класом наслідків CC1».

Спрощена процедура узаконення

Якщо споруда зводилася до 1992 року, то достатньо лише виготовити техпаспорт, отримати довідку (наприклад, з дачного чи садового кооперативу) з підтвердженням року будівництва об'єкта та зареєструвати право власності. Тобто прийняття в експлуатацію такі будови не потребують.

«Будівельна амністія»

Якщо площа будівлі не перевищує 300 м кв., і об'єкт збудований у період з 5 серпня 1992 по 9 квітня 2015 р., то можна скористатися ще однією можливістю простого узаконення самобуду. Орган архітектурно-будівельного контролю може прийняти в будову експлуатацію за результатами техобстеження, без дозвільного документа на виконання будівельних робіт.

Важливо! Оскільки дата закінчення будівельних робіт у разі самобуду ніде не фіксується, «будівельною амністією» вдається скористатися в досить великій кількості випадків.

Судова процедура узаконення

До суду доводиться звертатися у випадках, коли не можна використовувати жодну з трьох процедур, зазначених вище. Йдеться отримання рішення суду про визнання права власності.

Куди звертатись по документи?

  • В Управління архітектури та містобудування – для отримання будівельного паспорта ділянки.
  • В Управління держ. архітектурно-будівельного контролю – для подання повідомлення про початок будівельних робіт, реєстрацію декларації про готовність будинку до експлуатації.
  • До Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або до нотаріуса – для реєстрації права власності.
  • В інші інстанції, залежно від конкретної ситуації.

Бажаєте спростити процес збирання документів? Звертайтеся до юристів ЮК «Приходько та Партнери».

Згідно зі ст.376 ЦКУ, на самобуд не поширюється право власності! Будинок не можна продати/ обміняти/ передати у спадщину, до нього не можна законно під’єднати комунікації. За самобуд передбачається штраф.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація