ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ ВБИВСТВ ВЧИНЕНИХ НА ЗАМОВЛЕННЯ

"Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!"

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт в галузі кримінального, адміністративного та цивільного права. Спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі

Зв'язатися зараз

ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ ВБИВСТВ ВЧИНЕНИХ НА ЗАМОВЛЕННЯ

Час прочитання: 2 хв.

ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ ВБИВСТВ ВЧИНЕНИХ НА ЗАМОВЛЕННЯ - ponyattya ta vidi vbivstv vchinenih na zamovlennya

Останнім часом в Україні, внаслідок економічної кризи та зменшення більшості макроекономічних показників, можна спостерігати погіршення криміногенної ситуації. Це можна визначити не тільки через зростання окремих видів злочинів, але й через зміну характеру злочинності в цілому.

Прослідковується достатньо високий рівень насильницьких злочинів, що говорить про підвищення суспільної небезпечності злочинців. Як стверджує
Я. Гилинський: «Насильницькі злочини направлені проти найціннішого для людини – її життя, здоров’я, фізичної цілісності та недоторканості». Суспільна небезпечність злочинів даного виду виражається, насамперед, в тому, що вони посягають на основні конституційні права, на найбільш значимі соціальні цінності громадян: життя, здоров’я, честь та гідність, а в окремих випадках призводять до незворотних наслідків – смерті.

Одним із таких видів насильницьких злочинів є умисне вбивство. Даний вид злочину є найтяжчим серед злочинів проти життя та здоров’я особи і знайшов своє відображення у статті 115 Кримінального кодексу України (далі ‒ КК України). Структурно дана стаття передбачає відповідальність за просте умисне вбивство та вбивство з кваліфікуючими обставинами у частинах 1 та 2 відповідно. Відповідальність за вбивство, вчинене на замовлення передбачено п. 11 ч. 2 ст. 115 КК України.

Під вбивством вчиненим на замовлення, слід розуміти умисне позбавлення життя потерпілого, здійснене особою (виконавцем) за дорученням іншої особи (замовника). Таке доручення може мати форму наказу, розпорядження, а також угоди, відповідно до якої виконавець зобов’язується позбавити потерпілого життя, а замовник – вчинити в інтересах виконавця певні дії матеріального чи нематеріального характеру або ж не вчиняти їх.

Пункт 15 Постанови Пленуму Верховного суду України № 2 вказує, що відповідальність настає лише у випадках, коли замовляється саме умисне вбивство особи, а не якийсь інший насильницький злочин щодо неї. Якщо замовник доручив заподіяти потерпілому тілесні ушкодження, а виконавець умисно вбив потерпілого, замовник несе відповідальність за співучасть у тому злочині, який він організував чи до вчинення якого схилив виконавця, а останній – за той злочин, який він фактично вчинив.

Даний вид особливо тяжкого злочину є нечисленним серед усієї кількості умисних вбивств, однак, протягом останніх років, число обвинувачених за нього зросло. Відповідно до даних офіційної статистики, відображеної у щорічних звітах Генеральної прокуратури України, кількість вбивств вчинених на замовлення за 2018 рік зросла по відношенню до 2016 на 36%, що є значним показником.

Умовно всі вбивства на замовлення можна поділити на чотири групи, основа поділу – ступінь організації таких вбивств, дані щодо особи потерпілих і сфери їх діяльності:

  • до першої групи належать вбивства, скоєні переважно на побутовому ґрунті;
  • до другої – вбивства, вчинені на ґрунті комерційних відносин або у сфері комерційної діяльності;
  • до третьої групи належать вбивства, вчинені у сфері діяльності організованих злочинних формувань;
  • до четвертої – вбивства, вчинені з політичних мотивів.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація