E-mail
plugatar@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-15

Юрист, спеціаліст у сфері державної реєстрації, захисту корпоративних і майнових прав юридичних осіб та з питань нерухомості.

Зв'язатися зараз

ПОНЯТТЯ ТА СУТЬ УГОДИ ПРО НЕКОНКУРЕНЦІЮ

З кожним роком все більше працівників при працевлаштуванні можуть зіштовхнутися з тим, що при прийнятті на роботу їм пропонують підписати угоду про неконкуренцію. Для одних це буде дещо нове, а інші вже неодноразово підписували подібні угоди.

Що ж це за угода про неконкуренцію?

Угода про неконкуренцію – це договір між працівником та роботодавцем про те, що працівник обмежується протягом певного періоду працювати за на схожій посаді або виконувати таку роботу, яку він виконує в компанії яка працює.

Дуже часто в угодах про неконкуренцію передбачено також те, що працівник протягом певного часу не може займатися такою діяльністю самостійно або по найму, якою він займається на момент підписання угоди. Здається цілком логічно, що компанія, яка навчила працівника чомусь новому у певній сфері діяльності, боїться, що ці навички можуть бути використані пізніше проти самої компанії, у випадку коли працівник звільниться.

Але наскільки це законно в реаліях українського законодавства?

Якщо аналізувати законодавство закордонних країн, то в деяких державах це є поширена практика, яка законодавчо закріплена. Тобто, в законодавстві чітко закріплено строк на який має така угода укладатися та умови, які мають бути передбачені у ній. Щодо України, то у вітчизняному законодавстві не має такої норми, яка дозволяла б роботодавцю укладати такі угоди. В Кодексі законів про працю в Україні зазначено, що кожен має право на вільний вибір діяльності, а також, що угода, яка погіршує права працівників є недійсною.

Але на практиці багато роботодавців користується “свободою договору” і такі угоди укладаються.

Аналізуючи судову практику варто зауважити, що в Україні такі угоди укладаються досить часто. Але, щоб кожна зі сторін могла максимально захистити свої інтереси потрібно виважено підходити до підписання такої угоди та врахування всіх нюансів.
Якщо зі сторони роботодавця це зробити простіше, оскільки на підприємстві є юрист або штат юристів, то працівникові в цьому плані складніше. Адже працівник не завжди до кінця може розуміти всю суть того, що він підписує. А за порушення умов угоди дуже часто стоять не малі санкції.

Найкращим варіантом при укладанні угоди про неконкуренцію варто не поспішати, а детально вивчити документ, який будете підписувати. Також не варто забувати, що таку угоду варто обговорити з юристом або адвокатом, який вкаже на всі “підводні камені”, які можуть виникнути.

Найчастіше, крім штрафних санкцій, в угоді може бути вказаний тривалий термін дії угоди про неконкуренцію. Від 5 років і більше з моменту звільнення працівника з компанії.

Щодо роботодавця, то з його сторони потрібно в угоді про неконкуренцію максимально деталізувати та конкретизувати всі деталі. Оскільки саме від найменших деталей залежить очікуваний результат. Адже не відомо, чи не буде така угода в майбутньому предметом розгляду в суді.

Отже, як зазначалося вище, для досягнення бажаного результату для кожної зі сторін угоди про неконкуренцію не варто нехтувати правовою допомогою. Адже якісна юридична допомога та укладання угоди про неконкуренцію дозволяють закріпити становище роботодавця на ринку та зменшити ризики, які стосуються його діяльності.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація