Поняття та механізми вчинення ДТП

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Поняття та механізми вчинення ДТП

Час прочитання: 3 хв.

Як правило, ДТП виникають в результаті порушення правил дорожнього руху водіями, пішоходами, пасажирами, велосипедистами, а також внаслідок грубих порушень працівниками транспортних господарств правил технічної експлуатації та неналежного контролю за станом доріг і організації регулювання вуличного руху.

Порушення правил дорожнього руху з боку водіїв найчастіше полягають в: перевищенні безпечної швидкості при маневрах (повороті, обгоні та ін.), потраплянні на ділянку дороги з гіршими характеристиками; загостренні дорожньої обстановки; недотриманні порядку черговості проїзду перехресть; неподанні попереджувального сигналу; неправильному розрахунку мінімального шляху для зупинки транспорту при різних швидкостях руху і стані дорожнього покриття; ігнорування сигналів світлофора, дорожніх знаків і покажчиків, вимог дорожньої розмітки; недотриманні безпечної дистанції; несподіваному виїзді зі свого ряду руху і засліпленні світлом фар; стоянці на проїжджій частині без вогнів; порушення правил перевезення пасажирів; нетверезому стані водія, його роботі, що перевищує допустимі межі по часу, після яких настає стомлюваність і інші.

Порушення правил дорожнього руху з боку пішоходів звичайно виражаються в: несподіваній появі пішохода, раптовому виході з транспортного засобу, який рухається в попутному або зустрічному напрямку; непередбачуваній поведінці пішохода, при якому водій помилково впевнений у взаємному контакті з пішоходом; виході на проїжджу частину в місці, де це заборонено; раптовому виході з неосвітленої зони дороги та інші.

Відповідно до Кодексу цивільного захисту 2012 р., дорожньо-транспортна пригода ‒ це подія, що сталася під час руху дорожнього транспортного засобу, внаслідок якої загинули або зазнали травм люди чи заподіяна шкода майну. Рівень надзвичайної ситуації при дорожньо-транспортній пригоді визначається відповідно до Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Як свідчить статистика, у 2018 році на території України зафіксовано понад 153 тисячі ДТП, тобто щодня майже 420 випадків. Дорожньо-транспортну пригоду можна уявити як динамічний процес, певну взаємодію елементів, що його складають: учасників дорожнього руху (як правило водія та пішохода), складної технічної системи (механічного транспортного засобу), інформаційної системи та дорожньої ситуації.

При цьому під механізмом дорожньо-транспортної пригоди розуміється сукупність проміжних станів і процесів, що формують наслідки на взаємодіючих об’єктах в матеріалізованому вигляді, на передаварійному, аварійному і післяаварійному етапах розвитку дорожньо-транспортного події.

У криміналістичній характеристиці даного злочину провідним елементом є саме механізм злочину, а не спосіб його вчинення. Спосіб вчинення ДТП, що має своєрідні риси, частіше грає підпорядковану роль по відношенню до механізму і інших елементів криміналістичної характеристики ДТП.

Спосіб ДТП як самостійний елемент криміналістичної характеристики в силу своєрідності цього виду злочинів найчастіше розглядається з позицій особливостей поведінки в передаварійній обстановці, способу запобігання та відвернення настання шкідливих наслідків або зменшення їх тяжкості.

Отже, розглянемо детальніше механізм ДТП. З огляду на вищенаведене, до механізму ДТП можна віднести такі елементи, як:

  • особа водія ( кваліфікація та досвід, стан здоров’я, час перебування за кермом та ін.);
  • транспортний засіб ( технічний стан);
  • дорога (стан дорожнього покриття, рельєф, ухил, підняття, наявність чи відсутність дорожніх знаків тощо);
  • навколишнє середовище (різного роду перешкоди, істоти, погодні умови, видимість тощо).

У ДТП можемо виділити три фази:

  • початкова. Являє собою сукупність передаварійних умов руху транспортного засобу та ін. об’єктів, які передують виникненню небезпечної ситуації. За таких умов якої учасники дорожнього руху можуть і повинні негайно вжити попереджувальних заходів;
  • кульмінаційна. Наступає якщо під час початкової фази не було вжито попереджувальних заходів. Під час цієї фази відбувається зближення транспортного засобу та ін. об’єкта між собою. Ситуація з небезпечної трансформується в аварійну. Дана фаза характеризується стрімким розвитком подій і відбувається на ділянці дороги незначної протяжності;
  • завершальна. У більшості випадків збігається в часі з припиненням руху транспортного засобу.

Залежно від механізму вчинення ДТП можемо виділити такі види, як: зіткнення, перекидання, наїзд на нерухомий транспортний засіб або перешкоду, наїзд на пішохода, наїзд на велосипедиста, наїзд на гужовий транспорт, наїзд на тварин та ін.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація