Фото: ПОМИЛКА В ПРИЗНАЧЕННІ ПЛАТЕЖУ: ЯК ВИПРАВИТИ?

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

ПОМИЛКА В ПРИЗНАЧЕННІ ПЛАТЕЖУ: ЯК ВИПРАВИТИ?

Час прочитання: 7 хв.

Ніхто не застрахований від помилок, особливо бухгалтер, який за родом своєї діяльності стикається з величезною кількістю інформації і різних розрахунків. Як показує практика, що склалася, коли в платіжному дорученні допускаються помилки і гроші йдуть «не за призначенням», зустрічаються часто-густо. Як відредагувати призначення платежу в платіжці, дізнаєтеся з цієї статті.

Визначаємо призначення платежу

Перш за все нагадаємо, що форму платіжного доручення ви можете знайти в додатку 2 до Інструкції № 221. Вимоги до заповнення обов'язкових реквізитів платіжки наведені в додатку 7 до цієї Інструкції.
1 Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р № 22.

Згідно п. 3.8 Інструкції № 22 реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення платник заповнює так, щоб надати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких перераховуються кошти. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Виходячи з цього, в полі «Призначення платежу» платіжки слід вказати:

  •  підстава (мета) платежу (наприклад, «штраф за адміністративне правопорушення», «оплата за електроенергію» і т. П.);
  • документи, згідно з якими проводиться оплата, - номера і дати договорів, рахунків, квитанцій, протоколів і т. Д .;
  • період, за який проводиться оплата (вказується при необхідності, наприклад при оплаті послуг зв'язку);
  • іншу необхідну інформацію (на розсуд платника або за домовленістю платника і отримувача коштів).

Отримати консультацію від бухгалтера

А якщо в призначення платежу закралася помилка?

«Резидентська» платіжка

Якщо гроші ще «не пішли» з рахунку, то платник має право відкликати платіжне доручення з обслуговуючого банку (п. 2.29 Інструкції № 22). Для цього в банк подають документ на відгук (п. 23.1 ст. 23 Закону № 23462). Відкликання здійснюється в порядку, визначеному внутрішніми документами цього банку, виключно в повній сумі.
2 Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р № 2346-III.
Тобто до списання коштів з рахунку платник без проблем може відкликати «неправильну» платіжку і оформити новий (правильний).

Якщо грошові кошти вже списані з рахунку платника і зараховані на рахунок одержувача, то переклад набуває статус завершеного (п. 30.1 ст. 30 Закону № 2346). Виникає питання: хто винен і що робити? Безумовно, винен тут сам платник (п. 33.2 Закону № 2346, п. 3.8 Інструкції № 22). Адже саме він, заповнюючи платіжне доручення, зобов'язаний вказати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів одержувачу.

А ось банк, який здійснював переказ грошей, залишається в стороні, так як він має право перевіряти правильність заповнення реквізиту «Призначення платежу» тільки за зовнішніми ознаками.
Але не переживайте! Вихід є. Виправити реквізит платіжки після списання коштів з рахунку, звичайно, не вийде, але відновити справедливість без повернення платежу цілком реально.

Підставою для цього служать листи НБУ від 09.06.2011 р № 25-111 / 1438-7141, від 26.09.2005 р № 25-113 / 1506-9580 (пор. 046391400). Згідно з ними питання внесення змін до реквізиту «Призначення платежу» після зарахування коштів на рахунок одержувача необхідно вирішувати в порядку, погодженому між платником і одержувачем коштів.

Іншими словами, дотримуючись умов договору, укладеного між контрагентами.

Такого умови в договорі немає? Не хвилюйтесь. Допоможе вам ст. 526 ЦКУ, в которй йдеться про виконання зобов'язання відповідно до звичаїв ділового обороту. Тобто якимись правилами поведінки, які не передбачені законодавством, але які вже склалися і широко застосовуються в госпдіяльності.

Точкою опори в цьому питанні можуть стати рішення судів по конкретній справі, що містить подібні обставини. Так, наприклад, обґрунтованим виходом у вирішенні питання про уточнення призначення платежу після списання коштів з рахунку платника суди вважають обмін листами між контрагентами (ухвалу Київського апеляційного адмінсуду від 23.04.2014 у справі № 2а-3335/10/2670, ухвалу Житомирського апеляційного адмінсуду від 19.02.2013 у справі № 0670/3840/12, ухвала ВАСУ від 13.11.2012 р № К-20530/10).

На практиці, як правило, досить листи платника (бажано з повідомленням про вручення та описом вкладення), в якому він повідомляє отримувача коштів про досконалої помилку і просить зробити відповідну зміну. Лист складаємо в довільній формі.
Одержувач листа візує його у керівника і прикладає до відповідної банківської виписки. Вона буде підставою для правильного відображення отриманих коштів в обліку.

Фактично такий лист буде виконувати функції додатка до платіжним дорученням, за яким змінюється призначення платежу.

Увага! Звертатися в банк з метою внести виправлення в призначення платежу платіжного доручення або повернути помилково надіслані кошти не має сенсу.
Згідно з нормами Закону № 2346 та Інструкції № 22 банкам заборонено вносити виправлення в розрахункові документи клієнтів. Така ж вимога міститься і в ст. 1090 ЦКУ.

Виняток становлять лише випадки (п. 2.26 Інструкції № 22): часткового виконання платіжної вимоги / інкасового доручення (розпорядження); зміни з ініціативи банку платника номера рахунка платника, назви та коду банку платника в зв'язку з реорганізацією банку, зміною в банку правил бухгалтерського обліку, виконанням банком вимог законодавства.

Важливо! Платіжне доручення є первинним документом, використовуваним для цілей бухгалтерського і податкового обліку. Перш за все цей документ важливий для одержувача коштів. Неправильне зазначення призначення платежу може привести, наприклад, до нарахування подвійних ПДВ-зобов'язань. А ось правильне використання механізму коригування призначення платежу в деяких випадках може допомогти уникнути донарахування фіскалами податкових зобов'язань та штрафних санкцій.

«Бюджетна» платіжка »

При сплаті податків і штрафів заповнення реквізиту «Призначення платежу» строго визначено Порядком № 6664. Відповідно до цього документа даний реквізит складається з 7 позицій, кожна з яких відокремлюється один від одного знаком «;».

4 Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів ..., затверджений наказом Мінфіну від 24.07.2015 р № 666.

Зауважте! При заповненні полів не допускаються пропуски (пробіли) між словами і службовими знаками. Наприклад, сплата грошового зобов'язання з ПДВ за серпень 2018 року підприємством з кодом ЄДРПОУ 12345678 в реквізиті «Призначення платежу» буде виглядати так: «*; 101; 12345678; ПДВ за серпень 2018 року ;;;».

Розрахувати вартість послуг бухгалтера

А що робити, якщо помилилися в призначенні платежу?

Якщо ви помилилися в форматі заповнення полів (забули вказати розділовий знак ";", невірно вказали код виду платежу, поставили пробіл між службовими знаками і т. Д.), То платіж все одно буде проведений. При цьому буде вважатися, що платник сплачує грошове зобов'язання (код виду сплати «101») (п. 7 Порядку № 666). Відповідальності за таке порушення немає (див. Категорію 138.01 ЗІР).

Складніше, якщо невірно вказано код ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер) платника. Адже платіж надійде на особовий рахунок тієї особи, код ЄДРПОУ якого був вказаний в платіжці, а у вас з'явиться недоплата. В цьому випадку потрібно якомога швидше погасити недоплату.
Далі в довільній формі пишемо лист-заяву в податкову, вказуємо зміст помилки і просимо повернути помилково сплачені кошти. До листа додаємо «помилкову» платіжку. Механізм повернення коштів визначено ст. 43 ПКУ.

«Нерезидентська» платіжка»

До оформлення платіжок на перерахування коштів нерезидентам потрібно підходити особливо уважно в силу дії валютного контролю, а також з метою підтвердження митної вартості імпортованого товару.
Вимоги до оформлення «інвалютної» платіжки визначені Положенням № 2165. Так, згідно з п. 2.2 цього Положення в реквізиті «Призначення платежу» платник повинен надати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких перераховуються кошти в інвалюті. Це означає, що в платіжці потрібно вказати реквізити та зовнішньоекономічного договору (контракту), і рахунки-фактури (інвойсу), за якими здійснюється оплата.

5 Положення про порядок виконання банками документів на переказ, примусове списання і арешт коштів в інвалютах і банківських металів, затвердженого постановою Правління НБУ від 28.07.2008 р № 216.

Див. Додаток до постанови пленуму ВАСУ від 13.03.2017 р № 2, категорію 202.2 ЗІР.
Ці документи дозволяють ідентифікувати платіжку з постачанням імпортного товару і підтвердити його митну вартість. Також замість інвойсу в платіжці можна послатися на специфікацію до договору, на підставі якої було поставлено товар (див. Постанову Харківського апеляційного адмінсуду від 16.10.2014 у справі № 816/1996/146).

А тепер уявімо, що в призначенні платежу інвалютної платіжки допущена помилка. Тоді на валютний контроль поставлять операцію з «помилковими» даними. Змінити призначення платежу шляхом надсилання листа-уточнення контрагенту в цій ситуації не вийде.

Але вихід є. Банки надають клієнтам платну послугу, пов'язану з уточненням призначення інвалютного платежу. Тобто клієнт пише в банк заяву (лист) з проханням відкоригувати дані в реквізиті «Призначення платежу» відповідної платіжки і докладає до нього підтверджуючі документи. На підставі такої заяви банк змінює призначення інвалютного платежу. Щоб дізнатися вартість консультації бухгалтера щодо виправлення помилки в платіжному призначенні, заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація