ПОГОВОРИМО ТРОХИ ПРО ПЕНЮ ТА ОБЛІКОВУ СТАВКУ НБУ

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

ПОГОВОРИМО ТРОХИ ПРО ПЕНЮ ТА ОБЛІКОВУ СТАВКУ НБУ

Час прочитання: 2 хв.

 Якщо Ви читаєте те, що підписуєте, то напевно стикалися з таким формулюванням "... пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день простроченого від суми заборгованості». Як правило з цим ми стикаємося, коли вчасно не гасимо кредит в банку. І відразу ж слід розділяти пеню в банку і пеню за договором з іншим суб'єктом. Адже в разі кредиту, Вам зможуть нарахувати пеню тільки за один рік.

 А тепер давайте по порядку розберемося що це таке і як воно нараховується:

  • Пеня - це один з видів неустойки, який застосовується тільки на фінансові правовідносини (не можна нараховувати пеню за прострочення поставки, постачання не якісне товару та інше, що підтверджується судовою практикою).
  • Розмір пені позначається у відсотках від суми заборгованості, або несвоєчасно оплати і не може перевищувати розмір подвійної облікової ставки НБУ.
  • Облікова ставка НБУ (не вдаючись у непотрібні для розкриття цієї теми подробиці) –м фіксована, річна процентна ставка, яка на момент написання поста становить 8%, але постійно змінюється, так в 2019 році, ставка НБУ доходила до 18%, відповідно подвійна облікова ставка НБУ це відсоток ставки на сьогоднішній день помножений на 2.
  • Формула нарахування пені в принципі не складна, але зрозуміти її з першого разу не так вже й просто, до слова в інтернеті є калькулятори, які можуть приблизно порахувати пеню. Але я постараюся пояснити на пальцях: 8 * 2/100/365 * сума заборгованості * кількість днів прострочення = розмір пені.

 Таким чином ми відсоток подвійної облікової ставки НБУ ділимо на кількість днів у році, множимо на суму заборгованості і множимо на кількість днів прострочення. Таким чином якщо ми прострочили виплату по кредиту в розмірі 2000 грн за весь травень, то нам нарахують пеню в розмірі 27 гривні 18 копійок.

  •  Не забувайте, що пеня нараховується на кожну виплату окремо, таким чином якщо ми прострочили виплату за травень і червень, то пеня за червень буде вважатися не так само як за травень, а саме, сума заборгованості складе 4027 гривень, 18 копійок, пеня за червень буде 52 гривні 96 копійок, а це значить, що за 2 місяці прострочення ми будемо повинні 4000 гривень тіла і 80 гривень 14 копійок, пені. (Думаю логіку Ви вловили)
  •  Облікова ставка НБУ постійно змінюється, так до 24.04.2020 діяла ставка 10%, а після 8%, а це значить, що у нас з'являється додаткові проблеми в обчисленнях, адже ми враховуємо саме ту ставку, яка діяла на момент прострочення.
  •  За загальним правилом пеня нараховується тільки за 1 рік, але в договорі можна зняти це обмеження (проте це не стосується банків)
  •  Пеня в будь-якому випадку не може перевищити розмір тіла заборгованості.

 Звертайтесь за юридичною допомогою в компанію "Приходько та партнери". Ми допоможемо Вам розібратись в юридичних тонкощах Вашого питання.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація