Поділ підприємства при розлученні між колишніми членами подружжя

"Ваш успіх - наша мета: звернувшись до нас, ви отримуєте індивідуальний підхід, що забезпечує швидке та ефективне вирішення ваших юридичних питань."

Григорʼєва Анастасія Дмитрівна
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз

Поділ підприємства при розлученні між колишніми членами подружжя

Час прочитання: 3 хв.

Розірвання шлюбу завжди важкий і довготривалий процес, особливо тоді, коли подружжя нажило спільно багато майна і не бажають домовлятися між собою про його розподіл.

На практиці це все створює значні проблеми для кожного із членів подружжя, адже потрібно доводити, що саме і ким було придбане за час спільного проживання.

Це все також і стосується поділу спільного бізнесу чи підприємства при розлученні. В чому і наявна актуальність обраної тематики.

А тому у цій статті ми поговоримо про те, яким чином у 2023 році регулюється питання поділу підприємства при розлученні між колишніми членами подружжя, при цьому аналізуючи чинні нормативно-правові акти України.

Що говорить сімейний кодекс на рахунок питання щодо поділу підприємства при розлученні?

Із аналізу положень СКУ можна дійти до висновку, що на сьогодні українським законодавством не врегульовано поділ спільного бізнесу між подружжям.

Це пояснюється тим, що СКУ містить лише загальну норму права про те, що дружина і чоловік мають право на поділ спільно нажитого майна, та те, що їхні частки рівні.

Натомість джерелом права в питаннях поділу майна подружжя щодо визначення їхньої частки у спільному підприємстві є судова практика.

Аналіз судової практики

Щодо поділу майна, яке було внесено до статутного капіталу підприємства

Якщо подружжя внесло кошти до статутного капіталу підприємства, що були набуті ними спільно під час шлюбу, то такі кошти є безпосередньою власністю самого підприємства.

А тому у одного із членів подружжя виникає тільки право фінансової вимоги щодо стягнення 50% внесених коштів до статутного капіталу або 50% щодо отриманого доходу за час існування та ведення діяльності підприємства (постанова ВСУ по справі № 6-38цс15 від 03.06.2015 року).

Щодо отримання доходів від діяльності підприємства

На рахунок доходу від діяльності підприємства варто зазначити наступне. Дохід в такому випадку розподіляється між подружжям лише тоді, коли вже було визначено повністю чистий прибуток (після сплати всіх податкових платежів, витрат на діяльність підприємства тощо) та виплати учасникам дивідендів.

Так, із аналізу справи вбачається, що позивач прохала стягнути 50% нерозподіленого прибутку підприємства між його учасниками та доходу від його діяльності.

Однак, статутом підприємства було передбачено, що чистий прибуток, який був отриманий підприємством розподіляється лише або за рішенням його власників, або через загальні збори.

Проаналізувавши фінансову звітність підприємства суд прийшов до висновку, що за весь час його існування доходи, що були отримані від його діяльності між учасниками не розподілялися, і через це відповідач не отримував жодного разу прибутку від здійснення безпосередньої діяльності підприємства.

А тому вимоги позивача не були задоволені, оскільки дохід підприємства було віднесено до власності саме відповідача. (Постанова Херсонського апеляційного суду від 26 березня 2019 року по справі № 661/1663/17 залишено без змін Постановою ВС від 04.06.2020 року).

Вам потрібно розділити підприємство при розлученні? В такому випадку звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наші юристи завжди допоможуть вам ефективно розділити спільно набуте майно під час шлюбу, враховуючи ваші інтереси, оскільки ми розуміємось на таких складних справах. Звертайтесь!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація